Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Neem (Maun Ailesinden Bir Bitki) Yağının Yararları

Maun ailesinden bir bitki olan neem bitkisi Hindistan ve çevresine özgü bir bitkidir ve yağı çok kuvvetlidir.  

Tohumlarından elde edilen bu yağ, geleneksel tıp alanında da kullanılır. Deri ve saça uygulandığında sağlık ve güzellik verir. Neem yağı, oleik asit ve linoleik asit gibi cilt için faydalı olduğu düşünülen çeşitli yağ asitlerini içerir. Neem yağı genelde saç bakım ürünleri ve şampuanlarında kullanılır. Kuru saçlarda ve kepek sorununda kafa derisine uygulanır ve muhteşem sonuçlar gösterir. Kepek ve kuru saç sorununa son.

Kafa derisine bu yağla masaj yapılır. Seyreltilmiş neem ile bakım yapılır ve durulamadan önce 30 dakika saçlarda bekletilir. Daha sonra durulanır. Ayrıca tırnak mantarı ve akne yani sivilce tedavisinde de oldukça yararlıdır. Cildi yumuşatır canlılık verir sivilce giderir. İçeriğindeki bazı bileşikler nedeniyle doğal böcek kovucu ve öldürücüdür.

Antimikrobiyal bir yağdır. Bakteri, mantar, mikroorganizmaları önler. Çocuklarda saç bitini önler bu şampuanlar revaçtadır. Böcek ısırıklarına karşı etkilidir. Ceviz yağıyla karıştırıldığında sonuçlar daha etkili olacaktır. Topikal kremlerde oldukça güvenlidir. Kaşıntı ve kızarıklık gibi alerjik reaksiyonlara neden olmamak için önce cildiyeye danışın. Ağızdan alınmamalıdır harici sürülmelidir ve kokusu ağırdır.