Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Neden Sinirlerimiz Bozulur Ve Bunalıma Gireriz?

Çok ağır bir olay yaşadığımızda kendimizce içimizde biriken bu olumsuzluklar bir noktada depresyona sürüklüyor..

Travmatik bir durum yaşayan kişi, olay sonrasında depresyona girebiliyor. Ani kayıplar, trafik kazaları, beklenmedik bir takım acı olaylar… Bunun dışında kendi kendini depresyona sürükleyenler de olabiliyor. Tabii ki kişi bu durumu farkında olmadan yaratıyor. Nasıl mı? İşte bir kaç örnek:

 

– Çok rutin ve kısıtlı bir hayat yaşayarak, hep aynı şeyleri yaparak kişi yaşam alanını daraltırken bir yandan da zihnini daraltıyor, tembelleştiriyor.

 

– Başkalarını ve olayları suçlayarak, kendini kurban olarak görüyor.

 

– Kendini çaresiz ve yetersiz buluyor.

 

– Özgüveni giderek azalıyor.

 

– Hayatın ve insanların sürekli ona haksızlık yaptığına inanarak öfkelenip, agresifleşiyor.

 

– Korkularından korku doğuruyor.

 

– Kendi kendine olumsuz diyaloglara giriyor. “Deliricem, çıldırıcam, depresyondayım, bunalımdayım, battım, bittim…” gibi.

 

Aslında bu gibi durumları yaşayan kişi, bakış açısını değiştirerek, kendine ve hayata farklı anlamlar yükleyip güçlenebilir. Harekete geçip, kendini toplayabilir. Bir zamanlar yukarıdaki örneklerde yazdığım gibi düşünen ama şimdi bambaşka gözlerle hayata bakan, gücüne güç katmış insanlar var. Kendileriyle barıştılar, kendi hayatlarının kontrolünün kendi ellerinde olduğunu fark edip, direksiyonun başına geçtiler. Özgüvenlerini artırıp, farkındalıklarını yükselttiler. Bunu nasıl mı yaptılar? Kendilerine vakit ayırarak, güzel bir hayat yaşamak için kendilerine yatırım yaparak, emek harcayarak.

 

Halinden şikâyet eden, “artık böyle olmak istemiyorum, değişmek, pozitif olmak, kendime güvenmek istiyorum ama hemen olmuyor, çok zor” diyen ve sabırla güçlenmek için çalışmaya hevesli olmayan, bedavadan bir sihirli değneğin gelip onlara dokunmasını bekleyen insanlara hep şunu söylüyorum: “Değnek de sensin, sihir de… Bundan sonraki hayatını şu halinden daha iyi yaşamak istiyorsan kendine yatırım yapacaksın, emek harcayacaksın. Sen buna değersin.”

 

Nereden mi başlamalı? Okuyarak, pozitif insanlarla arkadaşlık ederek, seminerlere, grup çalışmalarına, seanslara katılarak. Gücünüz, imkanlarınız neye yetiyorsa onlarla doldurun vaktinizi. Ama mutlaka ve sürekli kişisel gelişim ve sağlıkla ilgili kitapları, makaleleri okuyun. Yalnız kaldığınızda olumsuz düşüncelere, korku senaryolarına dalmak yerine, arkadaşlarınıza şikâyette bulunmak, dert yanmak yerine okuyun. Kitaplar sizin dostunuz, can yoldaşınız, geleceğiniz, vizyonunuz olur.

 

En başta kendinizi ve duygu durumunuzu ifade ettiğiniz ağır kelimeler varsa onları da değiştirmeyi unutmayın…

 

“Deliricem, bittim, patladım…” gibi ifadelerin yerine “kendimi iyi hissetmiyorum, biraz sıkıldım ama birazdan iyi olurum” gibi daha iyi ifadeler kullanın. Eskiler “bir insana kırk kere deli dersen deli olur” diye boşuna dememişler…

 

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin…

 

Arzu Bıyıklıoğlu

 

NLP Uzmanı ve Yaşam Koçu