Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Neden Pırasa Yemeliyiz Biliyor Musunuz?

Pırasa, son bahar ve kış mevsiminin ana besinleri arasında yer almaktadır. Soğana benzeyen tadıyla, en az soğan kadar faydalı, uygun olan fiyatıyla da ceplerimizin dostudur.

Pırasa sebzesi sayesinde çeşitli yemekler yapmak mümkündür. Etli pırasa, zeytinyağlı pırasa, pırasa dolması, mücver ve pırasa böreği şeklinde daha pek çok çeşitli yemek türü sıralanabilir. Ülkemizim bir çok yerinde bol miktarda üretilen pırasa, herkes tarafından kolayca bulunabilecek bir sebzedir.

Neden pırasa yemeliyiz konusuna gelince;
Pırasanın içerisinde barındırmış olduğu zengin vitamin ve mineral grubu bizlere neden pırasa yememiz gerektiği konusunda en doğru yanıtı vermektedir alında.
Pırsa içerisinde barındırdığı nitritler sebebiyle Mide ve bağırsak rahatsızlıklarının en büyük ilacı, deri ve damar sertliği hastalıkları içinde çok faydalı bir besindir.
Hemoroit konusunda sıkıntı yaşayanları rahatlatacak olan birçok maddeyi barındırıyor. Bol bol pırasa tüketimi ile kolay idrar sökümü, vücut için zarar oluşturan asit ve üreyi dışarıya atmayı sağlıyor.
Pırasa, A, B1, B2, C vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor ve potasyum gibi zengin maddelerle bezenmiş bir sebzedir. Lifli bir besin olması sebebiyle kabızlık problemi yaşayanlar için şifa niteliğindedir.
Kan yapıcı özelliğe sahiptir.
Sinir sistemini güçlendirir.
Anne sütünün artmasına sebep olur.
Pırasanın suyu cilt güzelleşmesine katkı sağlar, sivilce ve ciltle kelerine karşı dermatolojik etki gösteririr.