Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Ne Yaparak Kilo Verebilir Ve Şekillenebiliriz?

Spor ve egzersizin zayıflama üzerindeki etkileri nedir? Ne yaparak daha fazla yağ yakabiliriz?

Spor yapmak, ancak yeterli ve dengeli beslenme ile birlikte yürütüldüğünde etkili olur. Yapılan çalışmalarda, yalnızca sporun metabolizmayı hızlandırmada çok düşük bir yüzdeye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuç, zayıflamak için sadece sporun yeterli olmadığını göstermektedir. Birey zayıflamak için spor yapıyorsa, diğer yandan da aşırı kalori almaktan  kaçınmalıdır. “Spor yaptım, şimdi rahatça yiyebilirim.” düşüncesi ile sporun etkili olması beklenemez.

 

Aynı şekilde, kas yapmak için spor  yapan  bir birey de spor sonrasında yeterli karbonhidrat ve protein içeren bir öğünle beslenmezse, spor etkili olmaz.  Bunların yanı sıra bir diğer önemli konu ise, spordan önce ve sonra tüketilmesi gereken ara öğünlerdir. Ara öğün tüketiminin dikkate alınmaması, kişide kas yıkımlarına neden olabilir. Spordan önce tüketilen ara öğünler, posa içeriğinin düşük vekan şekerini hızlı yükselten besinlerden oluşmamalıdır. Aynı şekilde, spor sonrası tüketilen ara öğünün de kan şekerini yavaş yükselten besinlerden seçilmesinin, karaciğerdeki glikojen depoları denilen şeker depolarının daha çok doldurulmasında faydalı olduğu saptanmıştır. 

 

Spor öncesi sağlıklı ara öğün seçenekleri;

 

–          Tost,

 

–          Kabuğu soyulmuş meyve,

 

–          Spor barı, sporcu içeceği;

 

Spor sonrası sağlıklı ara öğün seçenekleri;

 

–          süt-müsli,

 

–          Meyve-yoğurt,

 

–          Salata

 

Zayıflama amacıyla egzersiz yapılıyorsa, aerobik türü egzersiz tercih edilmelidir. Aerobik egzersizle yağ yakımı maksimum düzeye ulaşır. Birey zayıflamak istiyorsa, yaptığı egzersizin şiddeti az ve süresi uzun olmalıdır. Örneğin, yağ yakımı açısından yürümek koşmaktan daha etkilidir.  Yoga ve pilates gibi spor etkinliklerinin ise zayıflama üzerinde etkileri çok azdır.  Bu tarz sporlar daha çok kas kütlesinin artırılmasında  ve vücudun şekillenmesinde yardımcıdırlar.