Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Narsistik Ve Psikosomatik Kişilik Bozukluğu

Duygusal ve ruhsal açıdan dengesizlik yaşamanın egoizmle birleştiği bir boyut olan narsistik ve psikosomatik kişilik bozukluğu hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Borderline kişilik bozukluğu, kronik majör depresyon ya da asosyal kişilik bozukluğu toplumlarda sıkça görülen vakalar. Aile öyküsü bu hastalıklarda oldukça etken bir faktör. Kalıtsal olarak bu gibi bozukluklar kişiden kişiye geçebiliyor. İşlevsel karakter bozuklukları bir hastalıktan ziyade yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklar, engellerdir. Kişilik özelliklerinin sırayla değiştiği gözlenir. Belli çevrelere daha yakın davranmaya başlanır. Sosyal hatalar sıkça işlenir.

Sosyal çevrelere adapte olmamız DNA’mızda vardır. Herhangi kendinden farklı bir karaktere başka bir role bürünmeyi seçerler. Birleştirilmiş psikoterapi ile aile ile ve tek oturumlarla terapi görülebilir. Kadınlarda daha yaygın görülen bu sorun yaygınlaşmaya başlamıştır. Kadın, erkeğe bağımlı hisseder ve birçok konuda erkeği öne çıkarır. Yine aile içi sorunlar yaşayan ve sosyal iletişimi kopuk kişiler narsistik yapıya eğilir. Narsizm, kişinin kendini herşeyden üstün görmesi zaman zaman bencilleşmeye girmesidir. Olmadığı bir kılığa bürünür. Narsist ve psikosomatik kişilerle yapılan evlilikler yürütülmeye çalışılmamalıdır mutlaka uzman desteği ve tedavi alınmalıdır.