Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Nar Suyu, Çekirdeği Ve Kabuğundaki Gizemler

“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesini umarım herkes çok iyi bilir. Fakat narın faydaları ile ilgili bilgilerden herkesin haberdar olduğunu düşünmüyorum.

Bu yüzden tamda mevsiminde bulunduğumuz nar meyvesini, neden tüketmeliyiz ve faydalarının neler olduğu konusunda sizlere birkaç bilgi vermek istiyorum.

Nar, kırmızı renginden dolayı, diğer kırmızı besinlerin sağlamış olduğu faydaları sağlayabilmektedir. Bunu yanı sıra C vitamini açısından zengin olduğundan hastalıklara karşı koruyucu ve içerisinde bulunan diğer madde olan antosiyanin sayesinde de kansere karşı koruyucu görevi bulunur. Nar tüketimi kalp damar sağlığı açısından önemlidir. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde kan akışını hızlandırarak, kalbin korunmasını sağlar. Nar meyvesinin içerisinde bulunan Potasyum, yüksek tansiyonu düşürme özelliğine sahiptir Gribal ve boğaz enfeksiyonlarında koruyucu ve iyileştirici özelliğine sahiptir.

Nar tüketilirken yapılan en büyük hatalardan bir tanesi suyunu sıkarak içmektir.

Bunun yerine çekirdekleri ile beraber çiğneyerek yemek, vücudumuzun narda bulunan faydaları eksiksiz olarak almasını sağlar.

Posaya dönüşen nar çekirdekleri, bağırsaklarımız için büyük fayda sağlar.

Hatta narın yeşil dış kabuklarını bile kaynatarak tüketmek; başta meme kanseri olmak üzere birçok kanseri önleme özelliğine de sahiptir.

Bu yüzden almış olduğumuz narın hiçbir kısmını çöpe atmadan tamamen kullanmak ve faydalarından maksimum seviyede yararlanmak gerekir.