Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Müzik Dinlemek Sürüş Performansını Etkilemiyor

Sürüş sırasında refleks ve tepkilerimizi frene basma yeterliliğimizi ve fren duruş mesafesini arabada müzik dinlemek ne kadar etkiliyor?

Hollanda’da yapılan bir araştırmaya göre müzik dinlemek odaklanmayı artırıyor bile. Genç ve deneyimli sürücüler Cd’den, radyodan veya cep telefonundan dinledikleri müzikle simüle ettikleri sürüş seanslarını başarıyla atlatmışlardır. Yaklaşık 50 üniversite öğrencisiyle bu araştırma yapılmıştır. Telefonla konuşmak bu duruma dahil değil. Çevre ve trafik psikologları yolcunun ve sürücünün müzik dinlemesinin farklı olduğunu da belirtiyor. Sürücünün tüm sürüş performansı ve dikkati yola hakimken müzik dinlemek iyi mi geliyor?

 

Kuralları çiğneyerek aşırı sürüş tekniklerini uygulamak zaten belli başlı kaza ve ölüm sebebidir. Hafif bir fon müziği dinleyerek sürmek ise iyi gelir. 19 ila 25 yaş arasındaki gençlerde uygulana simüle yol testlerinde, ortalama sürüş deneyimleri bu kişilerin 2.5 ila 5 yıl arasıdır. Sevdikleri müzikler dinletilmiş ve kendi listeleri oluşturulmuştur. Bilgisayarlı sürüş simülasyonlarından sonra trafikte 240 derecelik bir görünüm oluşturmak için dört büyük ekranı ile sürücüler çevrilmiştir.

 

Koşullar, yüksek sesle müzik ile orta hacimli müzik eşliğinde ve müziksiz sürüş şeklinde olmuştur. Testler devam ederken hiçbir ses ayarı yapılmamıştır. 5 dakikalık aralıklar kalp hızı değişimlerine ve sürüş farklarına bakılmıştır. Yolda uyarılma, sıkılma, yorulma, uykulu ve enerjisiz hissetme düzeylerine bakılmıştır. Sonuçta müziğin hiçbir türünün sürüş üzerinde büyük bir etkisi olmadığı görülmüştür.