Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Muz Meyvesinin Bilinmeyen Faydaları

Hem muhteşem tadıyla hem de dayanılmaz kokusuyla herkes dayanılmaz meyvesi olan ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

İçerisinde önemli oranda mineral ve potasyum barındıran muz, aynı zamanda bireydeki yüksek tansiyonu düşürmek, kan basıncını korumak ve kalp damar sağlığını korumak gibi birçok önemli işlev ve göreve de sahiptir. Ancak bir kötü yanı içeriğindeki şeker oranının bir hayli yüksek olmasıdır. Bu anlamda 1 adet muz yaklaşık olarak 120 kaloriye eşittir. Bundan dolayı günde 1 adet muz tüketmek yeterlidir.

Muzun diğer önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kalp-Damar Sağlığını Korur Muzun içeriğinde yer alan potasyum bireyin kalp damar sağlığını koru ve yüksek tansiyonu engeller. Depresyon Tedavisi Muz doğal bir aminoasit kaynağı olmasından dolayı depresyon tedavisinde oldukça etkilidir. Toksinlerin Atılmasına Yardımcı olur. İçerdiği pektin maddesi sayesinde muz vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Mide ülseri Midede asit oluşumuna engel olan muz, midede var olan ülserin daha fazla tahriş olmasını önler. Böcek Kaşıntıları Böcek ısırıkları sonucu deride oluşan üzerine sürüldüğünde kaşıntıları önler.