Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mutlu Evliliklerde Erkeğin Kişiliği Anahtar Rol Oynuyor

Araştırmalara göre uzun süreli mutlu beraberliklerin sırrı erkeğin hoş ve iyi bir kişiliğinin olmasıdır.

İyi ve hoş bir eş, sağlığı da olumlu etkiler. İlişkinin mutlu geçmesinde anahtar rol oynar. Evlilikte çiftlerin uyumu ve tatmin düzeyi buna bağlıdır. Evlilikte çatışmalar kişilik uyumsuzluğundan da ileri gelir. Uzun vadeli mutlu evliliklere bakıldığında eşlerin anlaşması, kafa uyumu çok önemlidir. Düşünce yapıları paralel giden, erkeğin sağlam karakteri ve sahiplenişi bir ilişkiyi kurtarır.

Sağlık ve kişilik özellikleri birbirini etkiler. 63-90 yaş arasında evliliği en az 30 yıl süren 1000’e yakın çift incelenmiştir. Olumlu görülen bir ışık, karakterlerin pozitif olmasıdır. Ufak tefek sorunlar haricinde her olaya öncelikle pozitif bakmak önemlidir. Sosyal, enerjik ve dışa dönük bir erkek karısını da mutlu eder.

Kadının da aynı cevabı vermesi gerekir. Eleştiriler yapıcı olmalı, itici tavır tutum ve sözler olmamalı. Kontrol edilebilir kişiliklere sahip olunmalıdır. Sağlık durumu iyi olanlar da daha mutludur. Evliliğinden şikayet etmemeli sorununu başkasına değil eşine aktarmalı ve ortak çare bulunmalıdır. Kadının hassasiyetine önem verilerek ona yumuşak davranılmalı ve uzun ilişkiler için anlayışlı olunmalıdır.