Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mükemmel Diyet Yiyecekleri

Diyet yaparken faydalı yiyecekler hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Diyet yapanlar için oldukça faydalı olan besinler şunlar:

Fındık:

Fındık, E vitamini açısından zengin ve antioksidan özelliği ile de vücudu mikroplardan arındırıyor. Aynı zamanda diyet esnasında kas zayıflamasını da önlüyor. Sinir sistemine pozitif etkisinden dolayı, diyet yapan kişilerin günde 10 tane, koruma programlarında olanların ise haftada 3 kez 50 gr fındık tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Ne kadar faydalı bir yiyecek olsa da fındık da fazla tüketildiğinde kilo verimini engelliyor, diyet yapanların bu sayıyı geçmemesi gerekiyor.
Brokoli: Kanser ve bağışıklık sistemine karşı koruyan en önemli yiyeceklerimizden biri de brokolidir. İçinde bulunan sulforofan kanserden koruyan bir maddedir. Bu nedenle de sebze seçiminde brokoli önerilir. Gaz şikayeti olanlar bu sebzeyi çok iyi pişirmelidirler.
Kivi ve Greyfurt: C vitamini kaynağı açıklaması yapılabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı da korur. Meme kanseri oluşma riskini azaltır.
Ceviz: Ceviz, E vitamini açısından oldukça zengin olmasının yanı sıra kolesterolü de düşürür. Diyet sırasında kilo kontrolü ve çok fazla enerji almamak için günde 5 tane ceviz tüketmeniz yeterli gelecektir.

Balık:

Omega 3 ve omega 6 içeriği ile kolesterolü düşüren, lenf dolaşımını düzene sokan mucizevi bir yiyecektir ve haftada en az 3 kez yenilmelidir.
Soğan ve Sarımsak: Soğan ve sarımsağı birçok insan kokusundan dolayı istemez. Ancak soğan ve sarımsak kalp krizi riskini, kireçlenmeyi ve kanser oluşma riskini azaltır. Kanser yapıcı maddeleri etkisiz hale getirerek, kötü huylu tümörün oluşumunu başlangıç safhasında engeller.