Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Migren Ve Baş Ağrıları Belirtileri

Migren tipi baş ağrısının bilinen en belirgin belirtisi zonklamayla görülen baş ağrısıdır. Belirtiler kişiden kişiye değişebilir.

Migren başlamadan 1-2 gün öncesinde belirtiler başlayabilir. Depresiflik, huysuzluk, çok mutlu ve enerjik olmak, huzursuzluk, sinir, çok uykulu olmak, susuz ve aç hissetmek olabilir. Aura tipi migren başlamadan 30 dakika önce belirtiler ve ağrı başlar. Noktalar, dalgalı çizgiler, yanıp sönen ışıklar ve cisimler el, kol ve yüzde iğne batması görülebilir.

Zonklama tek ya da çift taraflı olabilir. Fiziksel aktivite sırasında kötüleşme görülür. Bulantı ve kusma olabilir. Koku, ışık ve sese hassasiyet görülür. Karıncalanma, zayıflık, konuşma zorluğu ve inme gibi iskemik ataklar ciddi boyutlarıdır. Migren 4 saatten 72 saate kadar aralıksız sürebilir. Baş ağrısından sonra kas ağrısı ve yorgunluk hissedilir.

Bazılarında auralı daha yoğun migren yaşanır, bazılarında baş ağrısı migrenle birleşir. Adet öncesi sendromunda kadınlarda bu tipte migren ağrıları sıkça görülür. Sinüslerde sorun ya da başta gerginlik olması ağrı yapar. Astım ve depresyon gibi farklı nedenleri de olabilir. Bir nedeni varsa önce o sorun çözülmelidir.