Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Migren Nedir? Migren Çeşitleri Nelerdir?

Migren, normal baş ağrısından farklı olarak; tıbben herhangi bir hastalığa dayanmayan, ataklar şeklinde ortaya çıkan, başın herhangi bir bölgesinde oluşan zonklayıcı bir ağrı durumudur.

Migrene bağlı olarak oluşan ataklar genellikle 4 saat ila 72 saat arasında değişiklik gösterebiliyor. Oluşan zonklayıcı ağrıların yanı sıra kişilerde; bulantı, baş dönmesi, karanlık ve sessiz ortama ihtiyaç duyulması gözlenen migren şikâyetleridir.

Migren nöroloji ile ilgili bir hastalık olarak tedavi edilmektedir. Beyin üzerinde bulunan serotonin maddesinin azalmasından kaynaklanmaktadır. Bazen anne ve babada bulanan migren, genetik olarak çocuğa da geçebilmektedir. Migren ağrısı yaşayan kişilerin hayatı olumsuz etkilenmektedir. Migren erkeklere nazaran bayanlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır.
Migren hastalığı ergenlikle beraber oluşan bir durumdur.
Basit Migren; en sık yaşanan ve bayanlarda yaşanan migren türüdür. Kusma gibi şikâyetlerin yaşandığı aurasız migrendir. Başın her iki kısmında zonklayan bir ağrı şeklidir.
Klasik Migren; auralı ve ergenlikle ortaya çıkan nadir görülen bir migren türüdür.Başın tek tarafı zonklarken bulantı ve kusma meydana gelebilir.