Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Migren Ağrıları Hakkında Bilinmeyen 7 Gerçek

Bulantı, baş dönmesi, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtileri olan migren hakkında ne kadar bilgi sahibiyiz?

Bu bilgiler sizi çok şaşırtacak. İşte migren hakkında bilmediğimiz şaşırtıcı gerçekler.

Migren, intihar riskiyle bağlantılı olabilir. Migren kaynaklı intihar eğilimleri girişimleri hatta gerçek denemeler görülmektedir. Yoğun baş ağrıları duyusal ve zihinsel olarak kötü hissettirir. Depresyona yol açabilir ve intihar düşüncesi geliştirir.

İlacınız migreninizi kötüleştirebilir. Migren ağrısını dindirmek için içtiğiniz ilaçlar baş ağrılarınızı daha da artırabilir. Bu ilaçlar sık kullanılmamalı, doğru doz ve miktarda ve doktor önerisiyle alınmalıdır. Haftada 2-3 kezden fazla almayın.

Yıldırım çakması migreni azdırabilir. Barometrik basınç, havadaki nem ve diğer doğa koşulları özellikle yıldırım çakması migreni tetikleyebiliyor. Elektromanyetik dalgalar baş ağrısını tetikler.

Migren, diğer ciddi sağlık sorunlarıyla ilgili olabilir. İnme, kalp sorunları gibi hastalıklarla ilgilidir. Yaşlılarda, hormon ilacı alanlarda, kadınlarda migren daha çok görülür.

Stresin bir parçası bile migren yapabilir. Mutlu bir ruh hali sağlık verir. Mutsuz ve depresiflik ise migren nedeni olabilir. Migren hormonlarla da ilgili. Yoga yapın ve rahatlayın.

Seks, migreni etkileyebilir. Fiziksel ve efor gerektiren aktivitelerle ilgisi vardır. Seks hatta uyarılma bile migren yapabilir. Erkeklerde daha yaygındır ve kan basıncı düzenleyen ilaçlar alınabilir.

 

Migren rüzgarla azabilir. Hava koşulları etkiliyor demiştik. Rüzgar ve fırtına çıktığında migren ağrıları da ayyuka çıkabilir.