Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mide yanmasına ne iyi gelir-Mide yanması neden olur sebepleri nedenleri

Mide yanmasına ne iyi gelir-Mide yanması neden olur sebepleri nedenleri

Genel bir sağlık problemi olan mide yanması ve midede acıma hissi Türkiye’de pek çok kişide görülüyor. Tedavi edilmediğinde reflüye ve ciddi gastrolojik sağlık sorunlarına dönüşen mide yanması ve mide ekşimesi sorununu siz de yaşıyorsanız, bu rahatsızlığınızı ciddi bir hastalığa dönüşmeden doğal tedavi yöntemleri ve bitkisel çözüm yolları ile engelleyebilirsiniz.

Mide Yanması Neden Olur?

mide yanması nasıl geçer

mide yanması nasıl geçer

Mide yanmasının nedenleri arasında en önemlisi tüketilen yiyeceklerdir. Aşırı asitli gazlı yiyecekler ve içecekler ile bozulmuş besinler midede ekşime ve yanmaya neden olabilir. Ayrıca alt özofagus sfinkter yetmezliği gibi rahatsızlıklar, asit reflü hastalığı, gastrit ve ülser gibi mide sorunları da mide yanması şikayetini beraberinde getirir. Aşırı yemek yeme, kabızlık, hamilelik döneminde mide yanması, obezite gibi durumlar da mide yanmasının sebepleri arasında sık görülenlerdir. Ayrıca domates, narenciye, sarımsak, soğan, çikolata, kahve, alkol, kafeinli ürünler ve nane. ile katı ve sıvı yağlar (hayvansal veya bitkisel), bu yağların yoğun kullanıldığı yemekler de mide yanmasının nedenleri arasında gösterilmektedir. Diğer yandan bazı ilaçlar gibi, mide ekşimesine neden olur.

Yanlış beslenme ve yaşam tarzının getirdiği alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıkan mide yanmasını bitkisel yöntemlerle önlemek mümkün. Bunun için bazı kurallara uyarak yaşam tarzınızı değiştirmeli, bu yaşam tarzını alışkanlık haline getirmelisiniz.

Mide Yanmasına ve Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir: İşte 25 Püf Noktası

1. Bir bardak ılık suyun içine bir tutam şeytantersi bitkisi ekleyin ve mide asidini önlemek için her sabah bu karışımı için.

2. Gün içerisinde 4 – 5 kez 1’er porsiyon karpuz ya da salatalık tüketin. Salata ve karpuzun asit dengeleyici özelliği midenizi rahatlatarak mide yanmasını yok edecektir.

3. Rezene karın ağrısı, kolon bozuklukları, gaz ve gastrointestinal sistem spazmlarını geçirmede rahatlatıcı etkisi ile oldukça etkili bir bitkidir. Mide yanması ve ekşimesi için de rezene çayı tüketimi etkili bir çözümdür.

4. Sindirim sistemi hastalıklarında çok yararlı bir bitki olan zencefil; hazımsızlığa iyi gelir ve midenin rahatlamasına yardımcı olur. Zencefil tozu, karabiber, kuru nane yaprakları, şeytantersi (hing), anason tohumu, kişniş tohumu, kimyon, rezene ve tuzu eşit miktarda karıştırın. Karışımdan 1 çay kaşığı alarak suda eritip soğuk çay şeklinde de her yemekten sonra günde 2 defa tüketebilirsiniz.

5. Su tüketimi mide rahatsızlıklarında oldukça önemlidir. Günde 8 – 10 bardak su içerek mide asiti dengeleyip midenizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

6. Sakız çiğnemek de mide asidini yok etmede etkili bir yöntemdir. Sakız çiğnerken salgılanan yoğun tükürük ile mide asidi dengelenir; mide yanması yok olmaya başlar.

7. Mide ekşimesi içim bir başka etkili yöntem bir çay kaşığı sirke içilmesidir. Sirkenin asit dengeleyen özelliği ile gaz oluşumu ve midede oluşan yanma engellenir.

Hamilelikte mide yanmasına ne iyi gelir?

hamilelikte mide yanması

hamilelikte mide yanması

Gebelikte görülen mide yanması ve midede ekşime şikayetleri için süt, soda, maden suyu gibi içecekler ile elma gibi meyveler yenilebilir. Ağır seyreden durumlarda hamileler için doktor reçetesi ile Rennie Duo Şurup 100 ml gibi midede yanmaya iyi gelen şuruplar denenebilir. Ancak gebelik döneminde ilaç alımının bir takım riskleri olabileceği için doktora danışmadan kesinlikle kendi başınıza hiç bir ilaç kullanmayın.

8. Mide yanması ve ekşimesi için 1 çay kaşığı hint bektaşi üzümü suyu içilerek midede rahatlama sağlanabilir. Ayrıca yoğurt ve dondurmada bulunan asidite de mide ekşimesi durumunda derhal rahatlama sağlar.

9. Toz karanfil ve toz kakule ile mide yanmasına çözüm bulabilirsiniz. Her yemekten sonra eşit miktarlarda karıştırdığınız toz karanfil ve toz kakuleyi ağız spreyi olarak kullanabilirsiniz.

10. Mide rahatsızlıklarının oluşumda duruş pozisyonlarının da etkisi vardır. Öne eğik duruş nedeni ile sıkışan midede gaz ve ekşime gibi belirtiler gözükebilir. Uyku pozisyonunda ise midenizi zorlamamak için düz bir şekilde yatmak ve yüksek bir yastık kullanmak gerekiyor.

11. Yemek saatleri arasında çok fazla aç kalmamalısınız. Öğün atlayarak aç kalınan süreyi uzatmak midede asit ve gaz oluşumuna neden olarak yanma ve ekşime hissine neden olur.

12. Her yemek sonrasında hurmadan küçük bir parça emerek mide asidinden kaynaklanan yanmayı yok edebilirsiniz.

13. Mide yanması için bir bardak suyu kaynatın ve içerisine 1 yemek kaşığı rezene ekleyin, karışımı üzerini kapatarak bu şekilde bir gece bekletin . Sabah karışıma 1 kaşık bal ekleyerek tüketebilirsiniz. ekleyin ve içecek. Mide yanması ve mide ekşimesi için karşımından günde 3 defa almalısınız.

14. Yarım litre suya bir çay kaşığı kimyon tohumu ekleyin ve kaynatın. Kaynadıktan 5 dakika sonra ateşten alıp tohumlarını süzüp karışımı içebilirsiniz. Yalnız çok sıcakken içmemelisiniz, sıcak mide asidine iyi gelmeyecektir. Kimyon tohumu ile elde ettiğiniz karışımı 5 – 6 gün boyunca günde 2-3 defa tüketmelisiniz.

15. Mide yanmasına süt iyi gelirmi? Süt ve süt ürünleri tüketmek mide asidini dengeler. Mide yanması ve mide ekşimesi durumlarında 1 bardak ılık süt ile rahatsızlığınızı giderebilirsiniz.

16. Mide yanması yaşıyorsanız karanfili bitki halinde ağızda emmek de mideyi rahatlatıcı bir etki yaratır. Mide yanması rutin hale geldiyse her yemek öncesi yada sonrası isteğinize göre karanfil çiğneyebilir, mide yanması ortaya çıkmadan engelleyebilirsiniz.

17. Mide yanmasına anında çözüm istiyorsanız, yanma başladığı anda badem tüketebilirsiniz.

18. Limon içerisindeki asitle mide asidini dengeleyen en geçerli bitkisel çözümler arasındadır. İnce şeritler halinde kestiğiniz limonları tuza bandırarak yiyebilirsiniz. İsterseniz 1 limonu sıkarak içerisine yarım çay kaşığı tuz ekleyerek içebilirsiniz.

19. Taze nane yapraklarını ince ince doğradıktan sonra 1 bardak suda kaynatın. Her yemekten sonra ılık bir şekilde tüketin. Eğer her gün düzenli olarak nane suyu içerseniz mide yanması veya mide ekşimesi sorununuz tamamen ortadan kalkar.