Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mide Kanserinde Dna İşlevi İpuçları

Bilim dergisi Nature Communications’de bildirilen çalışmada, kanserli mide hücreleri için DNA büyük ölçüde araştırmalara destek olabiliyor.

Aynı laboratuar reaksiyonların incelenmesi sonucu küçük miktarlarda alınan DNA parçalarından örneklere göre kanser hücreleri hakkında bilgi elde edilebiliyor. İnsan genomları çığır açan teknolojik gelişmelerle çok yakından ve rahat incelenebiliyor. Onkoloji genetiği incelenebiliyor. Kansere neden olan genetik mutasyonlar DNA geçmişimiz ile bağdaştırılıyor. Ailede kanser öyküsü olanlar ilk etapta tespit ediliyor.

Singapur’da geliştirilen son derece gelişmiş analitik yöntemler kullanılarak araştırmacılar embriyonik genler kanser hücrelerinin rejenere olduğunu tespit etmiştir. Rejenere genlerin listesi çıkarılmış ve mide başta olmak üzere bazı kanser türlerinin geçmişi şimdiki durumu ve geleceği belirlenmiştir. Mide ve karaciğer kanser türleri ilk olarak araştırmalarda göze çarpabilen kanser türleri olmuştur. Tedavi için yeni bilimsel gelişmeler de böylece bulunmaya başlayabilir. Bu yeni çözümle beraber insanlık adına büyük bir adım atılmıştır.