Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mide Kanseri Tedavi Yolları – Gelişim Evreleri

Çağımızın vebası olarak tanımlanan kanser hastalığına yakalanama riskini belirleyen en önemli faktörlerden birinin genetik yatkınlık olduğu bilinmektedir.

Buna karşılık günlük hayatımızda ve yaşam tarzımızda yaptığımız bazı değişikliklerle bu hastalıktan korunmak mümkündür.

Ülkemizde çok sık karşılaşılan kanser türlerinden biri olan mide kanseri erkeklerde akciğer, kadınlarda ise meme kanserinden sonra gelen bir kanser türüdür.

 

Bu kanser türünün oluşması genetik faktörlerin dışında, beslenme alışkanlıklarımıza da bağlıdır. Konserve, salamura, tütsülenerek ve ateşin gıdalara direk olarak temas etmesiyle pişirilen gıdaların çok sık tüketilmesinin mide kanserini tetiklediği bilinmektedir.

Özellikle de et ürünlerinin salamurasının yapılması sırasında kullanılan nitrat ve nitrit tuzları ısıtılma sırasında kuvvetli kanserojen maddelere dönüşmektedir.

Ayrıca gıdaların saklanma koşulları da son derece önemlidir.

Uygun koşullarda saklanmayan gıdalarda oluşan bakteriler ve bazı küf mantarları da kanserojen olabilmektedir. Bu nedenle küflenmiş gıdalar, küflü kısmı ayrılsa bile tüketilmemeye dikkat edilmelidir.

Çeşitli pişirme yöntemleri de mide kanserinin oluşmasına neden olan diğer faktörler arasındadır.

Direk olarak ısı kaynağına temas ederek pişirilen ızgara etler, özellikle de fazla pişirilen döner gibi yiyecekler, mangalda pişirilen etler kanser oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Bu tarz beslenme şeklinin alışkanlık haline dönüşmesi ise tehlikeyi büsbütün arttırmaktadır.

Aşırı tuz tüketimi, şeker ve nişasta açısından zengin gıdaların çok fazla tüketilmesi buna karşılık taze sebze ve meyvelerin yeterince tüketilmemesi ya da piştikten sonra uzun bir süre bekletilen gıdalar da kanser oluşumunu tetiklemektedir.

Mide kanserinde korunmanın en önemli yolu sağlıklı beslenme alışkanlıklarıdır. Tıpkı sigara kullanma alışkanlıklarının akciğer kanseri oluşumu riskini belirlemesi gibi, sağlıklı beslenme alışkanlıkları da mide kanserinden korunmak için öncelikli dikkat edilmesi gereken bir durumdur.