Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mide Ekşimesine Dost Ve Düşman Yiyecekler

Mide ekşimesi ve reflünün kalple bir ilgisi yoktur. Fakat özellikle yatarken çok rahatsız eder ve yediklerimiz yemek borusuna geri gelir.

Bu durumu önlemek bizim elimizde. Mide asidini tetikleyen gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Çok fazla yemek yemek reflü sebebidir. Doyana kadar tıka basa yemeyelim. Bir anda her şeyi hızlıca yemeyelim. Yağlı gıdalardan uzak duralım. Asitli gıdalar en tehlikeli olan gruptur.

Domates ve domates sosları, salsa sosu, ketçap, narenciye meyveleri boş karnına tüketilmemelidir. Diğer meyve ve sebzelere özellikle taze olanlara yönelin. Gazlı ve alkollü içecekler ile, çay, kahve gibi kafeinli içecekler de mide ekşimesini tetikler. Su, süt ve bitki çayları tercih edilmelidir.

Çikolatadan da uzak durmak gerekiyor. Baharatlı yiyecekler reflünün baş nedenlerindendir. Sıcak biberli acı soslar yerine daha yumuşak sosları seçin. En azından sıcak olmamasına özen gösterin. Hangi gıdayı tükettikten sonra mide ekşimesi yaşıyorsanız bunları not edin ve bir daha bunları yemeyin. Yemekten hemen sonra yatmayın biraz dolaşıp sindirin.