Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mide Bulantısını Ne Geçirir-Mide Bulantısına Bitkisel Çözüm

nane cayı neye iyi gelir

nane cayı neye iyi gelir

Mide bulantısı migren, mide ekşimesi ya da farklı hastalıklardan kaynaklanabilir. Ciddi hastalıklar sonucu oluşan mide bulantısı için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Mide bulantısı çok ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Ancak, çoğu zaman, mide bulantısı kötü beslenme alışkanlıklarının bir sonucudur. Örneğin bozuk besinler mide ağrısına neden olabilir.  Ayrıca hamileliğin ilk 3 ayında görülen mide bulantısı da oldukça yaygındır.  Bu tür mide bulantılarından bazı bitkisel çözümler sayesinde kurtulabilirsiniz.

Mide Bulantısını Geçiren Şeyler Nelerdir?

1. Mide bulantısı için zencefil

Zencefil hamilelik sırasında ya da kemoterapi sonrasında işe yarayan en iyi mide bulantısı çözümüdür. Zencefili herhangi bir biçimde yiyince, mide asidi nötralize olarak sindirim salgılarının salgılanmasına neden olur.

Bulantıdan kurtulmak için zencefil çayı

Gerekli Malzemeler:

1 tutam zencefil kökü

1 – 2 bardak su

1 ya da 2 çay kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Zencefil köklerini büyük parçalar halinde doğrayın. Doğradığınız zencefil köklerini suda kaynatın. 2 ile 3 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağın altını kapatabilirsiniz. 3 dakika kadar dinlenmeye ve soğumaya bırakın. Dilerseniz bal ekleyerek için.

Bulantıdan kurtulmak için zencefil nasıl kullanılır?

Ham zencefili çiğneyebilirsiniz.

Çeyrek çay kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı zencefil suyu ve 1 tatlı kaşığı limon suyunu bir bardak suya ekleyerek için. Her gün 1 bardak kadar tüketebilirsiniz.

1 tatlı kaşığı soğan suyu ve 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefili karıştırarak günde 1 kez için.

1 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zencefil suyunu karıştırın. Bu karışımdan her gün 1 tatlı kaşığı yiyin.

2. Mide bulantısı için limon suyu

Gerekli Malzemeler:

Yarım limon suyu

1 bardak su

Yarım çay kaşığı tuz

Yapılışı:

Suya tuz ve limon suyu ekleyin. Eğer yüksek tansiyondan şikayetçiyseniz ya da tuzsuz diyet yapıyorsanız tuzu çok az kullanın. İyice karıştırın ve için.

Bulantıdan kurtulmak için limon suyu nasıl kullanılır?

1 tatlı kaşığı limon suyuna 1 tatlı kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın. Her gün 1 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz. Bir bardak su, 1 tatlı kaşığı bal ve yarım çay kaşığı limon suyuna 1 tatlı kaşığı şeker ekleyin ve için.

3. Mide bulantısı için kimyon

Kimyon tohumu sindirime yardımcı olan en iyi bitkidir. Aynı zamanda pankreasın sindirim enzimleri salgılamasını sağlar.

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kimyon tohumu

1 fincan sıcak su

Bir tutam küçük hindistan cevizi tozu

Yapılışı:

Kimyon tohumu bir kaba koyun. Tohumların üzerine sıcak su dökün. Ağzını kapatarak sarın ve 3 ila 5 dakika dinlenmesi için bekleyin. Küçük Hindistan cevizi tozunda bir tutam ekleyerek karıştırın ve bu için.

4. Mide bulantısı için nane çayı

Gerekli Malzemeler:

1 tatlı kaşığı kurutulmuş ya da 3 4 yaprak taze nane yaprağı

1 fincan sıcak su

1 tatlı kaşığı bal (isteğe bağlı)

Yapılışı:

Bir kaba koyduğunuz nane yaprakları üzerine sıcak su dökün. Ağzını kapatıp sardıktan sonra 3 ila 5 dakika kadar dinlenmesi için bekleyin. Dilerseniz bal ekleyin ve için.

5. Mide bulantısı için nane yağı

Nane yağı nasıl kullanılır?

Bir pamuğun üzerine birkaç damla nane yağı dökün. Yağlı pamuğu diş etlerinin üzerine doğrudan uygulayın. Yağı dişeti üzerinde uygulamak istemiyorsanız nane yağını parmağınıza dökün. Burnunuzun yakınına getirerek derin nefes alın. Dilerseniz burnunuzun alt kısmına yağı sürebilirsiniz. Nefes alırken burundan alıp ağızdan vermeye dikkat edin.

Dikkat: Nane yağı gibi güçlü esanslar karşı alerjiniz olabilir. Bu durumda nane yağı uygulamasını sadece koklayarak yapın. Cildinize uygulamayın.