Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meyveler Bizi Şişmanlatmıyor, İşte Sebepleri

Şeker, dünyada en büyük obezite sebeplerinden biri. Unlu mamüller, şekerli gıdalar ve şekerli içecekler baş düşman.

Gereksiz şeker tüketimi sağlığa zararlı. Oysa meyveler aksine sağlıklı kilo vermenin stratejik bir parçasıdır. Kiraz, çilek, kavun ve diğer sulu meyveler kilo vermede yardımcıdır. Meyve yiyenler daha fazla kilo verme eğilimindedir. Beslenme uzmanları porsiyonlarda meyveleri önerir.

Bir çerez yerine brokoli yemeği ve tatlı olarak elma yemek daha mantıklıdır. Bu şekilde önemli kalori tasarruflarına gidilebilir. Meyvede şeker var evet fakat tercih ettiğiniz kalorili gıdaların yerine meyveler sağlık ve enerji verir. Gereksiz kalorileri almazsınız. Bel ölçümlerinde gözle görülür azalma meydana gelir yıl içinde meyve yardımıyla en az 5 kilo verebiliriz.

Meyveler su ve lif doludur. Doğal şekeri zararsızdır. Meme ve kolon kanseri riskini azaltan bir meyve de mangodur. Antioksidanlar içerirler. Vitamin ve mineraller sağlıklıdır. Çekirdekli, tropik, narenciye ve diğer türdeki meyvelere hayatınızda yer verin. Koyu renkli meyveler ekstra sağlıklıdır.

Güzellik faydaları da bulunur. Dış zararlara karşı cildi korur güzelleştirir. Dayanıklılık verir enerjiyi artırır. Diyetlerde daha kolay dayanmayı sağlar. Tok tutar, özellikle antrenman sonrası bir muz çok iyi gelir. Taze ve az ölçülerde günlük olarak düzenli bir şekilde meyve tüketilmelidir.