Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mevsim Geçişlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminden sonbahar mevsimine girmiş olduğumuz bu günlerde mevsimler arası geçişlerde sağlığımız açısından dikkatli davranarak gerekli önlemleri almalıyız. Aksi halde soğuk algınlığı, grip, nezle ve çeşitli enfeksiyonlara maruz kalarak sağlık açısından zor ve sancılı günler geçirebiliriz.

Mevsim geçişlerinde dikkat etmememiz gerekenler;
Mevsimsel geçişlerde hastalıklara davetiye çıkartan sıcak- soğuk değişimlerine karşı dayanıklı, kalın bir kılık kıyafet tercihi yaparak değişimlerden etkilenmemek ilk yapmamız gerekendir.

Yaklaşan soğuk havalar ile vücudun savunma direnci düşerek gribal enfeksiyon hastalıkları bizleri yakalamaktadır. Kronik olarak kalp, damar, tansiyon ve şeker hastalarında gribal enfeksiyonlar çok daha hızlı ilerlemektedir. Bu nedenle kronik hastalığı olanlar mevsim geçişleri için alarma geçmelidirler.

Sıcak havalardan ani olarak soğuk havaya girmek kişilerin psikolojik ve ruhsal hallerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle yoğun uyku hali, stres ve yorgunluk mevsimsel geçişlerde çok sık rastlanır. Bu durum depresyon şeklinde bir hastalığa da dönüşe bilmektedir.

Düzenli spor yaparak bağışıklık sisteminizi güçlendirin.
Mevsimsel geçişlere en iyi ayak uydurmanın yolu düzenli spor yaparak bağışıklık sistemini güçlendirmek olacaktır. Özellikle vitamin ve mineral içeren yiyecekler bol bol tüketilerek mikropların vücut direncini kırmaları engellenmelidir.
Odalar her sabah düzenli olarak havalandırılarak odalarda biriken bakteri ve mikroorganizmalar dışarı atılmalıdır.
Günün güneşli olmasına aldanmadan uygun bir şekilde giyinerek vücudun soğuk alması engellenmelidir.