Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Metastatik Meme Kanseriyle Yaşamanın İncelikleri

Bir kez meme kanseri olan ve bu durumu tekrar yaşayan kişiler metastatik meme kanseri olur.

10 yıl içinde tekrarlayabilen bu durumda daha bilinçli olunduğundan daha kaliteli yaşanabilir. Kronikleşen meme kanseri için doktor hasta uyumu daha öndedir. Kontrol edilebilir bir durumdur ve tıpkı diyabette insülin alındığı gibi bu da tedavi edilir. Belirsizliklerden kurtulun ve hayatınızı planlayın. Kontrol sizde olursa daha iyi hissedersiniz.

Belirtileri ortadan kaldıran ve tümörü tamamen temizleyen tedaviyi doktorunuzla beraber seçip uygulayın. Mevcut en iyi tedaviyi gördüğünüzden emin olmak için farklı hekimlere danışın. Üniversite hastanelerinde yeni denemelere de açık olun. Kadınlar bir dönemden sonra düzenli meme taramalarına gitmelidir. Kan yoluyla gelebilen metastatik meme kanseri için dikkatli olunmalıdır.

Anti östrojen tedavileri, kanser hücrelerini engelleyen bir tedavidir. Hedefli tedaviler tümör hücresini büyüten proteinleri öldürür. Kemoterapi ile birlikte kullanılabilir. Uzun süreli uygulanan ilaçlı kemoterapi ise tümörleri tamamen öldürecektir. Ameliyatla da tümörler alınır veya küçültülür. Duygusal açıdan ise psikolojik grup ve bireysel terapilere gidilmelidir.