Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Metabolizmayı Bozan Alışkanlıklarımız Hangileridir?

Egzersiz yaparken doğru beslenmeye çalışmak gerekir ki, metabolizmamız canlı kalsın.

Ne yazık ki metabolizmayı yavaşlatan bazı alışkanlıklarımız oluyor. Kısa sürede nasıl daha fazla kalori yakılır, metabolizma nasıl canlandırılır nasıl bozulur? Metabolizmayı bozan alışkanlıklarımız.

Az su içmek. Yeteri kadar su tüketmezsek sonuç bu oluyor. Vücut için gereken tüm işlevlerin çalışması için su bir yakıt gibidir. Kalori yakmaz bunu destekler. Limonlu sıcak çay gibi sıcak grup içecekleri metabolizmayı yavaşlatır için. Sulu gıdalar tüketin, su içeren şeyleri gün içinde tüketin. Soğuk su içmeye çalışın.

Yeterince D vitamini takviyesi almıyoruz. Bu da metabolizmayı yavaşlatıyor. Açlık hormonunu harekete geçirir kilo vermeyi yavaşlatır. Güneşten D vitamini alın ve D vitamini içeren besinleri tüketin.

Kardiyo egzersizleri uzmanı olabilirsiniz. Yoğun antrenmanlar halinde kapalı alanda kondisyon bisikletine biniyor olabilirsiniz. Fakat bu metabolizmanızın hızlanacağı anlamına gelmez. Egzersiz programınıza vücut geliştirmeyi de katın.

Gece atıştırmak en tehlikelisi. Düzenli beslenin akşamdan sonra bir şey yemeyin.
Kafein tüketimi nasıl etkiler? Sade bir fincan kahveden zarar gelmez yeşil çay ve kahve metabolizmayı canlandırabilir.

Uykusuzluk. Metabolizma düşmanıdır. Düzenli uyuyanlar kilo verme konusunda daha başarılıdır. Uyuyamayanlar iştahlı olur daha çok yemek ister.

 

Stresli olmak da metabolizmayı yavaşlatan etkenlerden biridir.
Son olarak plastik tabak ve kaplardan yemek yemek de riskli olabilir.