Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Merkezi Ağrı Sendromu Nedir?

Beyin, beyin sapı ya da omurilikte meydana gelen merkezi sinir sistemini etkileyen hasar görme ve işlev kaybı durumudur.

Nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu sendrom, MS, felç, tümör, epilepsi (sara), beyin ve omurilik travması, Parkinson hastalığı gibi diğer sorunlara neden olabilir ve bu sorunlar da bu sendroma neden olabilir. Potansiyel ağrıları oldukça yaygındır. Nedenleri bireye göre değişir. Merkezi sinir sistemi olduğundan ağrılar vücudun herhangi bir yerinde görülebilir.

El ve ayaklarda ağrı duyulabilir. Yaralanma ve hasar nedeniyle ağrılar görülür. Ağrı genelde sabit ve yoğundur. Şiddeti ise ılımlıdır. Genelde dokunma, hareket, his ve sıcaklık değişimleri genelde soğuk ağrıyı kötüleştirir. Yanma ile de ağrılar kötüleşecektir. Sinir üzerinde keskin bir ağrı varsa dayanılmaz patlamalar ve ağrı krampları görülür.

Bu bölgelerde hissizlik başlar. El ve ayaklarda ağrı ve uyuşma en fazladır. Aylar hatta yıllar boyunca sürebilir etkileri. Merkezi ağrı sendromu için ağrıları azaltan ve rahatlama sağlayan nortriptyline ya da Neurontin gibi antikonvülsanlar ve trisiklik antidepresanlar tedavide verilebilir. Stres düzeyini ve ağrıları azaltır. Bu sendrom ölümcül bir hastalık değildir ancak kronik olarak kalabilir.