Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Menopoza Giren Kadınla Nasıl Beslenmelidir?

Menopozun gelişiyle beraber vücut üzerindeki hormonlara bağlı olarak metabolizma yavaşlar ve genel olarak kadınlar bu dönemde kilo almaya başlar. Bu dönemde alınan kilolar verilme konusunda da oldukça sıkıntı yaratmaktadır. Kilolar insan hayatına sürekli olumsuzluklar ve hastalıklar getirdiği için menopoz döneminde beslenme şekline dikkat ederek kontrollü bir kiloya sahip olmak gereklidir.
Menopoz dönemine girmiş olan kadınlar günde en az 2 lt su tüketmelidirler. Menepoz dönemi ani ateş basmalarını, terlemeyi ve yanmayı beraberinde getirir. Bu belirtileri en aza indirmenin en iyi yolu bol bol su tüketmektir.
Menopoza giren kadınların bu dönemde tüketmeleri gereken besinlerin başında soya gelmektedir. Soya bitkisinin içerisindeki maddeler hormonları düzenlediğinden menopoz döneminin belirtilerini ortadan kaldırabilmektedir.
Bol bol baharat içeren besinlerin tüketilmesi yine menopoz etkilerini azaltmaya yarayan besin grubudur. Baharatlar, menopoz döneminde oluşan tatlı isteğini yok etme özelliğine sahiptir.
E Vitaminli besinler de menopozun olumsuz etkileriyle baş edebilen önemli bir faktördür. Özellikle; zeytinyağı, ceviz, badem, fındık ve fıstık gibi kuruyemişler az az da olsa düzenli bir şekilde tüketilmelidir.
Menopoz dönemine girmiş olan kadınlar da süt tüketimi çok önem arz etmektedir. Süt yoğurt gibi besinler sayesinde menopozun etkileri azalırken kemik erimesinin en yoğun olduğu bu dönemde kemik erimesine karşı da önlem almış olabilirsiniz.