Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Menopoz Belirtileri Ve Menopozu Önleme Önerileri

Menopoz birçok kadının doğal yaşam döngüsünün bir parçasıdır. Önlenemez ve etkin bir şekilde sağlıklı alışkanlıklar ile etkileri azaltılabilir.

Belirtileri iyi yönetmek gerekir. Sağlıklı beslenmek ilk kuraldır. Sebze, meyve, tam tahıllar, doymuş yağlar, şekeri az dengeli bir beslenme tarzı benimsenir. Doktorunuz önerirse takviyelerden yararlanabilirsiniz. D vitamini takviyesi bu dönemde önerilir. Yeterli derecede egzersiz yapmalı, aktif kalmalı ve uykunuzu yeterince almalısınız.

Kafeini kesin, rahatlatan gevşetici hareketler yapın. İyi uyuyun. Sıcak basmaları uykuyu bozabilir, odanızı serin tutun havalandırın baş ucunuzda soğuk su bulundurun. Pamuklu ve rahat kıyafetler giyin. Nefes alma kas gevşetme hareketleri rahatlatır ve uyutur. Sigarayı bırakırsanız rahat bir menopoz geçirebilirsiniz. Erken menopoz ve sıcak basması sebebidir.

Kalp hastalığı, kanser, osteoporoz, inme ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Düzenli egzersiz yapmalısınız. Günde en az 30 dakika egzersiz, menopoz etkilerini azaltır bu dönemdeki hastalıklardan korur. Kan basıncınızı takip edin. Tansiyonunuzu ölçerek değişimleri kaydedin. Normal tansiyonu korumaya çalışın. Kemiklerinizi güçlü tutmanız da önerilir. Kemik yoğunluğu testine girin düşmelere yaralanmalara karşı kendinizi koruyun ve kalsiyum alın.