Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meni Kanalı Ameliyatı Hakkında Erkeklerin Bilmesi Gerekenler

Hayatınızı bir bakıma değiştiren vazektomi cerrahisinden sonra neler yaşarsınız? Erkeklerin vazektomi yani meni kanalı ameliyatı hakkında bilmesi gerekenler.

 

Bu sadece bir sağlık seçimi olmanız kesinkez gerekmiyor. Çocuk sahibi olmak bu işlemden sonra imkansızlaşacak bunu bilin. Çocuğu olan erkekler bu cerrahiye daha sıcak bakıyor.
Vazektomi dönüşümü oldukça basittir. Testisleri ve penisi taşıyan meni kanalı iç borusu cerrah tarafından kelepçe yardımıyla minimal invaziv teknik uygulanarak alınır. Mikrocerrahi teknikler kullanılır. Bir iki saatte ameliyat tamamlanır. En fazla bir gece hastanede kalır ve taburcu olursunuz. Aynı gün de bu mümkün olabilir.

Testisleriniz asla sperm üretimini durdurmaz. Cinsel olarak aktif hayatınız devam eder. Vücut dışına çıkan spermler yani boşalma aynen devam eder yalnızca döllenme gerçekleşmez. Ameliyattan sonraki ilk 3-4 hafta kadar seksten uzak durmak iyidir.
Zaman bir faktör değildir. Yanlışlıklar, terslikler daha önce olunan vazektomi cerrahisiyle veya bugünkü işlemle ilgili değildir.
Doğurganlık ise bir faktördür. Doğurganlıktan vazgeçmemek istiyorsanız bu işlemi durdurabilirsiniz. En sağlıklı fikri edinmek için doktorunuzla görüşün.