Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Menengiç Kahvesinin Faydaları-Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır İçilir

Ülkemizde özellikle akdeniz ve ege bölgesinde dağlık kesimlerde doğal olarak yetişen menengiç ağacı (çitlenbik çalısı) ‘Pistacia Terebinthus’ olarak botanik biliminde adlandırılmaktadır. Menengiç ağacının meyvesi ise olan menengiç tohumu ise yeşil ve mavi renklere sahip küre şeklindedir. Çalı türünden yabani bir ağaç olan menengiç, aslında antep fıstığı ağacı ile akraba olup bu ağacın aşılanmamış halidir. Menengiç tohumunun çerez olarak ve yemeklerde tat, çeşni verici olarak kullanımının yanında belki de en meşhur özelliği bu meyve ile yapılan ve faydaları çok fazla olan menengiç kahvesidir.

Dünyanın farklı yerlerinde yetişen menengiç, insan sağlığına çok yönlü faydaları ile bilinir. Kafein içermeyen yapısıyla ilgi çekici bir bitkisel kahve türü olan menengiç kahvesi, B ve E gurubu tüm vitaminleri içerirken aynı zamanda kalsiyum, potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum, demir, bakır, çinko, kadminyum, selenyum, mangan gibi çok önemli mineral ve elementleri de içeriğinde bulundurur. Bunlara ek olarak yağ, doğmamış yağ asitleri, protein, besinsel lif açısından da oldukça zengindir.

Menengiç Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

menengiç kahvesi nasıl yapılır

menengiç kahvesi nasıl yapılır

Her derde deva özelliği ile bilinen menengiç kahvesi özellikle akciğer iltihaplarına bitkisel çözüm sunar ve solunum yolu hastalıklarına karşı çok faydalıdır. Antiseptik özelliği de bulunan menengiç, nefes darlığı, öksürük, balgam oluşumu ve bronşit gibi durumlarda da oldukça etkilidir. Ses tellerine de iyi gelen bu mucize bitki aynı zamanda yaraların iyileşmesini hızlandıran bir etkiye sahiptir. Ağız kokusunu keser, ayak terlemesini yok eder, saçları güçlendirir, böbrek taş ve kumlarını dökmede yardımcı bir etkiye sahipken idrar söktürücü özelliği ile boşaltım sistemine de faydalıdır.

Böbrek ve safra kesesi taşları için en iyi bitkisel çözüm olan menengiç, ince bağırsaktaki glikoz emilimini azaltarak kan şekerini dengeler. Menengiç’in cinsel gücü arttırdığı ve afrodizyak etkisi taşıdığı da söylenmektedir.

Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengeç kahvesi 2 türlü yapılıyor. İlki yöntemde türk kahvesi yapar gibi ateşte pişiriliyor; ikinci yöntemde ise hazır kahve gibi sonradan suya ekleniyor.

Menengiçten kahve nasıl yapılır 1.Yöntem:
Her çay fincanı süt için 1 tatlı kaşığı menengiç kullanarak kişi sayısına göre yapabilirsiniz. Kahve fincanı kullanacaksanız 1 kahve kaşığı ölçü ile yapmalısınız. Bir cezveye koyduğunuz su yada süte kahveyi ekleryerek karıştırınız. İsteğe göre şeker ekleyiniz. Bir taşım kaynatıp türk kahvesi gibi servis yapabilirsiniz.

Menengiçten kahve nasıl yapılır 2.Yöntem:
Yine her çay bardağı için 1 tatlı kaşığı, her kahve fincanı için 1 kahve kaşığı ölçü kullanabilirsiniz. Kaynattığınız suya hazır kahve yapar gibi menengiç kahvesi katarak karıştırın. İsteğe göre şeker ekleyebilirsiniz.

Menengiç Kahvesinin Türk Kahvesinden Farkı Nedir?

menengiç kahvesinin faydaları

menengiç kahvesinin faydaları

Türk kahvesinden çok daha yumuşak bir yapıya sahip olan menengiç, hoş bir tada sahiptir. Antioksidan ve fenolik bileşenlerden oluşan menengiç; kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruma sağlarken yaşlanma etkilerini de erteliyici özelliğe sahiptir.

Menengiç Ne Için Kullanılır?

Daha çok şekerleme ve çereze sanayisinda kullanılan menengiç çoğu hastalığa iyi geliyor. Özellikle astım, mide ağrısı, egzama, ishal, sarılık gibi sağlık sorunlarının tedavisini destekleyici bitkisel bir çözüm olarak kullanılıyor. Bunların dışında sabun sektöründe de bıttım sabumu yapımında kullanılan bir madde olsa da menengiç en çok kahve şeklinde tüketiliyor.

Menengiç tohumu nasıl yenir

Menengiç tohumu, çiğ olarak tüketilebildiği gibi, yemeklerde de kullanılarak yenilebilir.
Menengiç Nelere Hastalıklara İyi Gelir?

• Öksürüğü engeller ve balgam söktürücü özelliği ile boğazı rahatlatır.
• Nefes açıcı bir etkiye sahiptir. Nefes darlığı çeken hastalar tarafından oldukça sık kullanılan bitkisel bir çözümdür.
• Antiseptik özelliğe sahiptir.
• Solunum yolları için büyük faydası vardır. Akciğer ve göğsü yumuşatır, hırıltılı nefes alımını engeller.
• Yaraların hızlı iyileşmesini sağlayarak yara üzerine uygulanması durumunda yarayı tedavi edici özelliği vardır.
• Ayak terlemesine doğal çözümdür. Terlemeyi kahveyi tüketmeye başladıktan kısa bir süre sonra durdurur.
• Ses tellerini yumuşatır ve korur.
• Mide spazmları, mide ağrıları, gaz ağrıları gibi sorunları tedavide kullanılır.
• İçerdiği afrodizyak etkisi ile cinsel gücü ve isteği arttır.
• İçerisinde bulunan E vitamini, doymamış yağ asidi ile kandaki kolestrolü düzenler, kalp damar sertliği gibi sağlık problemlerini engelleyici bir etkisi vardır.