Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Kanserinde Lenf Nodu Cerrahisi Zararlı Mı?

Lenf düğümlerine yayılmış olan erken evre meme kanserinde lenf nodu ameliyatı hayatta kalma şansını artırmıyor ve zararlı olabiliyor.

Kanserin diğer lenflere yayılmasını önlemek için nodlar alınabilir. Bu standart cerrahi meme kanserinde rutin haline gelmiştir. 100 yıldır kanserin yayılmasını ve geri gelmesini önlemek adına lenfler alınır. Lenf düğümlerinin alınması ve biyopsi sonrası ile alınmayan hastalar karşılaştırılmış ve bir fark görülememiştir. Lenf nodu diseksiyonunun yararlı olmadığı görülmüştür. Hayatta kalma mücadelesinde bunun etken olmadığı belirtilmiştir. Kanser yayılabilir ve tekrar nüks edebilir.

Lenf nodu metastazı ve mastektomi cerrahisi mikroskobik bulgular altında incelenmiş ve sonuçlara varılmıştır. ABD ve diğer ülkelerden birçok onkoloji uzmanı çalışmalarında lenf bezi, düğümü veya nodlarının alınması kanser riskini etkilemiyor. Hatta bu ameliyatı olan kadınlarda risk %70 daha fazla çıkmıştır. Komplikasyonlar da cabası ki bunlardan bazıları enfeksiyon, sıvı toplanması, anormal hisler ve lenf ödemdir. En çok koltuk altını etkiler. Gereksiz yere mastektomi meme alma- lenf alma cerrahisi zararlı bile olabiliyor. Kanser tedavisinde bağışıklığı ve diğer sistemleri de düşünmek gerekiyor.