Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Kanserinde Aile Öyküsünün Önemi

Ailenin tıbbi geçmişi, kalıtsal ve normal olarak yaşanmış hastalıklar yani aile öyküsü kişinin kendi sağlık durumunu da etkiliyor.

Meme kanseri de en yaygın örneği. Yaş, stres faktörü ve %50 de aile faktörü meme kanserinde rol oynuyor. Anne, abla, teyze ya da halada meme kanseri öyküsü varsa, o kişide yaşanma olasılığı artıyor. Genel cerrahi doktorlarına göre aile geçmişini bilmek erken teşhis ve kurtarılmada kritik bir noktadır.

Ailenizi onlardan ve doktor, hastane kayıtlarından araştırın. Bir diyalog başlatın ülkenizde mevcutsa online sorgulama imkanlarını kullanın. Hastane hastalık kayıt geçmişini tutuyorsa gidin araştırın.

Sorulara ve cevaplara açık olun ve aile bireylerinizle tek tek görüşün. Kanser, stres, diyabet gibi birçok konuda kalıtsal endişelerinizden söz edin. Ailede var olan rahatsızlıkları detaylarıyla not edin. Doktor kontrollerinizde bu bilgiler işinize yarayacak. Meme kanserine yakalanmada risk faktörlerinizi iyi bilmek, erken kontrol ve teşhisle hayat kurtarmak ve tedavide başarılı olmak daha kolay.