Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Kanseri Taramanızı Önce Kendiniz Yapın

Kendi kendinize bir yaştan sonra bu kontrolleri yapmanız önem taşıyor.

Göğüs ve çevresini dairesel hareketlerle çok bastırmadan ele bir yumru ya da sertlik geliyor mu diye tarayın. Mamografi en kesin sonucu verecektir fakat siz düzenli bir şekilde şişkinlik dönemleri haricinde (adet gibi) göğüslerinizi yoklayın.

Çin’de yürütülen büyük çaplı bir araştırmaya göre düzenli kontroller hayat kurtarıyor. Erken tümör teşhisi ile meme alma işlemine bile gerek kalmayabiliyor ayrıca kanserli hücreler daha fazla yayılamıyor.

Boş vermek, unutmak, üşenmek, geçiştirmek gibi ihmaller yüzünden birçok kadın kanserin son evresinde hastalığını fark ediyor. Taramalarda da ilk göze çarpan durum yoğun meme dokusu olmakta.

Genç kadınlar için zor bir durum da olsa, yoğun ve sert meme yapısı harekete geçirmeli. Emin olmak için de doktora gidilmeli. Chicago’daki Rush Üniversitesi Tıp Merkezi’nde bir medikal onkolog ve Meme Kanseri Araştırma başkanı olan Brian Piccolo, elle kontrolde segmentleri hissedeceksiniz, diyor.

Portakal ve greyfurt gibi normal yapıdaki memeden farklı bir doku hissedeceksiniz. Meme kanserini önleme, erken evrede fark etme için bu kontroller çok önemli. Adet döneminde meme yapısı değişir, bunun haricindeki zamanlarda kontrolünüzü yapın.