Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Kanseri Riskini Azaltmanın 5 Yolu

Meme kanseri kadınların korkulu rüyası ve son yıllarda artış gösterdi.

Meme kanseri riskini azaltmak için aslında yapabileceklerimiz var. Bu 5 etkili yöntemi öğrenelim.

1.       Alkol tüketim miktarınızı sınırlayın. Haftada 2-3 kadehi aşmamak gerek. Hatta bazı vakalarda en az miktarlarda alkol tüketimi bile meme kanserini tetikleyebiliyor. Şarap, bira ve likör dahi doktorunuz tarafından kesilebilir. Hormonlar alkole duyarlıdır ve tümörleri %70 oranında artırmaya eğilimlidir.

2.       Haftada en az 3 kere egzersiz yapın. Hatta daha fazlası da önerilmektedir. 20 dakikalık kesintisiz setler halinde en az 40 dakikalık sporlar kanser riskini azaltır. 20 dakikada bir mola verin. Uzun yürüyüşler idealdir. Kalp hastalıkları ve kanser riskini mühim ölçüde azaltır.

3.       Vücut ağırlığınızı koruyun ve aşırı kilolarınızı verin. Menopoz döneminden önce fazla kilolarınızdan kurtulun. Obezite kanser riskini artırır. Ağırlıkları ortalamada seyreden kadınlar daha şanslı.

4.       Kendi kendinize kontrol yapın. Mamografiye gitmeden önce bir yumru veya sertlik hissedilebilir. Düzenli ön taramaları elle yoklayarak yapın.

 

5.       40 yaşından sonra her sene mamorgafiye gidin. %98 oranında meme kanseri teşhisinde başarılı bir tekniktir. Erken teşhis hayat kurtarır tedaviyi kolaylaştırır.