Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Kanseri Cerrahisinden Sonra Görülen Ağrılar

Meme kanseri nedeniyle ameliyat geçiren yaklaşık 800 kadın ameliyattan yaklaşık 12 ay sonra ağrılardan muzdarip oluyor.

Farklı düzeylerde ağrılarla karşılaşıyorlar. Kronik, bölgesel ve prooperatif ağrılar yaşanıyor. Kemoterapi gören kişilerde ve depresyona girenlerde bu oran daha da artıyor. Özellikle ilk zamanlarda belirti yaşanmazken kanser ameliyatı sonrasında 12 ay gecikmeli olarak ağrılar bölgesel olarak yaşanabiliyor. Kalıcı ağrılar gelişebiliyor.

Tedavi stratejisine göre bu durum şekilleniyor. Ağrıları önleme adına yan etkisi en az tedaviler önerilebilir. Fakat her durumda kanser tedavileri oldukça ağırdır. Yaşam kalitenizi sizin artırmanız gerekli. Kemoterapi ve radyoterapi uyuşukluk ağrı ve yan etkiler yapmaktadır. 75 yaşından küçük hastalarla yapılan araştırmalarda çeşitli faktörler incelenmiştir.

Ağrının görülme şiddeti, yeri ve süresi incelenmiştir. Ameliyattan 12 ay sonraki araştırmalarda, %34.5 oranında ağrı yok, %49.7 oranında orta şiddette ağrı var, %12.1 oranında orta şiddetli, %3.7 oranında ise şiddetli ağrı var olarak belirtilmiştir. Lenf nodu disenksiyonu, ameliyat öncesi depresyon, kemoterapi ve radyoterapi gibi faktörler ağrıları artırmaktadır.