Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Meme Estetiği Hakkında Güncel Bilgiler

Estetik ve plastik cerrahi ile birçok derdimize deva buluyoruz. Meme ameliyatları ise en popüleri.

Meme büyütme,  burun estetiği nden sonra en çok talep gören estetik ameliyatların başında geliyor. (twitterdan estetik önerilerimi takip et: @cerrahisanati)

 

Kimlere yapılır.

 

Adı üstünde meme protezi, olmayan bir organın yerine koyulur. Memesi gerçekten küçük olanlara yapılır. Biraz daha büyük olsun, dekoltem daha güzel olsun diyenler, bence bu işi biraz basite alıyorlar. %1-2 komplikasyon ihtimalini alacak kadar ciddi, estetik sıkıntınız olmalı.

 

Ağrır mı?

Kas altı teknikte, 2-3 gün kendi yemeğinizi kendiniz yiyemeyebilirsiniz. Kollarınızı kaldırdığınızda ağrıdan ağlayabilirsiniz. Subfasyal ve kas üstü tekniklerde, ağrı daha az olur ama 4-5 gün sanki üstümde birisi oturuyor şeklinde bir basınç hissedebilirsiniz

 

Değer mi?

 

Gerçekten küçük göğüsleriniz varsa, özgüveninizin ne kadar etkilenebileceğini biliyorum. Ameliyattan sonraki ilk gün, herkes pişman olur. Sonra iyi ki oldum dersiniz. Biraz daha büyük olsun diye ameliyat isteyenlere ben ŞIMARIK muamelesi yapıyorum, 5 dakika sonra sandalyemden kalkıp, sizin zaten harika göğüsleriniz var iltifatlarıyla misafirimizi yolcu ediyorum

 

Damla mı yuvarlak mı?

 

Normal bir kadın memesi, ayakta damla, yatınca yuvarlak olur. Hatta yatınca yanlara yayılır. Memenin, bu değişken şeklini tam olarak yapan silikon yok ne yazık ki. Hastalarımın genelde ayakta nasıl görüneceğini, kıyafetlerden dekoltenin nasıl olacağını daha çok önemsiyorlar. Sizin ihtiyacınız önemli.

 

Damla döner diyorlar?

 

Çok zor. Altında dokuya yapışan çıkıntıları var. Nadiren döner. Kas altı yapılacaksa silikonun şekli yuvarlak da olsa damla görünüyor.

 

Kas altımı, kas üstümü iyi?

 

Birisi diğerinden daha iyi değil. Kas altı silikonu daha iyi örtüyor kenarları belli olmuyor, dekolte daha iyi oluyor. Ama çok ağrılı ve kol hareketleri ile meme hareket edebiliyor. Kas üstünde ise silikon daha belli olabiliyor, ağrısı daha az, kol hareketleri ile meme oynamaz. Cevabı siz verin hangisi iyi :). Ama bir kaç önemli nokta. Profesyonel sporcu iseniz kas altı yapılmaz. Doku kalınlığınız çok iyiyse kas altına gerek yok. Çok zayıfsanız, kaburgalarınız bile sayılıyorsa, kas altı tek seçeneğiniz olabilir.

 

Meme Silikonu doğal durur mu?

 

Kesinlikle doğal olmaz :). Bir kadın,18 yaşında değilse, göğüsler yatınca tüm formunu kaybeder. Silikonlar yatınca da dik duruyor. Bu iyimi kötümü yine siz karar verin:). Silikonlu meme, normal bir memeden beklenmeyecek kadar formunu korur.

 

Meme başı, meme altı, meme altı? Hangi kesi daha iyi?

 

Yine en iyisi şudur diye cevap yok. Silikon protez için bir yerden 4-5 cm bir kesik yapılıyor. Koltuk altı sizin için daha dekolte olabilir. Meme başı memenin en az görünen yeri ama uyuşukluk daha çok olur. Süt bezlerinden silikonun enfekte olma ihtimali daha fazladır. Meme altından ameliyat daha kolay, subfasyal teknik, buradan mümkün, ayaktayken en az görünen iz bu iken yatınca en çok bu iz görünür. Cevabı yine siz verin :). 

 

Güzel günler dilerim.

 

Dr. Barış Çakır

 

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif  Cerrahi Uzmanı