Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Maya Ve Mantar Enfeksiyonu Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi

Vajinada yaşayan az sayıda rastlanan mantar türü maya enfeksiyonudur. Mantar ve maya enfeksiyonları kadınlarda risklidir.

Bu hücreler vajina içinde büyür. Bilimsel adı candida’dır. Bakteri ve mikroorganizmalar vücuda girerek rahim ağzı ve vajinada birikir. Asit üreterek mayalanma büyür. Vajinal kaşıntı ve klasik mantar belirtileri görülür. Erkeklerde de bu enfeksiyonlar cinsel organlarda ve iç kısımlar görülür. Genital enfeksiyonlar sünnet derisi ve penis başında gelişebilir.

Korunmasız seks, uzun süreli antibiyotik kullanımı, şeker hastalığı bazı ilaçlar ve maddeler buna yol açabilir. Deri, parmak, koltuk altı, boğaz ve ara yerlerde de birikebilir. Kişiler arası aktarılabilir bazıları daha hassastır. Kaşıntı, yanma, peynir görünümü, vajinal akıntı, genital değişimler, seks sırasında ağrı gibi belirtileri vardır.

Mikroskop, vajina kültür testi, muayene ile teşhis edilir. Mantarın türüne göre tedavi belirlenir. Mantar kremi, istirahat, merhem, tablet ve rejim önerilebilir. Temizlik ürünlerine dikkat ederek genital bölge hijyenine önem verin. Nem tutmayan gevşek havadar elbiseler ve çamaşırlar giyin. Sekste vajinayı yağlayın, korunun. Uzun süre antibiyotik kullanmayın.