Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mate Çayının Faydaları-Mate Yaprağı Çayı ile Zayıflama

Mate Çayının Faydaları-Mate Yaprağı Çayı ile Zayıflama

Güney Amerika kökenli bir bitki olan mate yaprağı, uyarıcı etkisi ile çay ve kahve alternatifi bir içecek olarak kullanılmaktadır. Tüm dünyada bilinen ve yaygın bir kullanımı olan mate çayı daha çok yağ yakıcı bitki çayı olarak bilinir ve bitkisel yolla zayıflamak ve obezite ile savaşmak için kullanıldığı gibi sağlık açısından çok yönlü faydaları olan bir zayıflama çayıdır.

mate çayı faydaları ile zayıflama

mate çayı faydaları ile zayıflama

Tropik ve yarı tropik iklime sahip yerlerde yetişen mate bitkisi (yerba mate olarak ta bilinir) yeşil altın olarak bilinmektedir. Yağ yakıcı çay olarak ünlenmiş olan mate çayının faydaları da oldukça fazladır. Metabolizmayı hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğinin yanı sıra enerji veren mate çayı; zayıflama çayları arasında oldukça sık tercih edilen bitkisel bir çaydır. Mate çayının içinde 196 adet etkin madde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan bu etkin maddelerin bir kısmı yeşil çayda da bulunur. Mate çayı içildiğinde kişiye zindelik, canlılık ve hareket kazandırırken, canlanmak için çok sık tükettiğimiz kafeinin aksine tansiyon ve çarpıntı gibi yan etkiler yaratmak yerine sakinleştirici bir etki yaratır. Ayrıca mate çayı, çayda bulunan teofilin ve kakaoda bulunan teobramin maddelerinin her ikisini de içerir. Bu maddeler ise vücuda enerji veren maddelerdir.

Mate bitkisi B1, B2, B3, A, C, E ve B5 gibi vitaminlerin yanı sıra manganez, selenyum, fosfor, klorofil, demir, magnezyum, potasyum, protein yapı taşı olan 15 amino asit çeşidi ve kalsiyum içerir. Yeşil çayın antioksidan etkisinden çok daha kuvvetli bir antioksidan etkisine sahip olan mate çayı, kalp damar hastalıklarına ve romatizmaya iyi gelmektedir. Mate çayı obezite de dahil olmak üzere kalp, sinir sistemi, damar sağlığı, boşaltım ve mide sistemi için de oldukça etkili destekleyici bir bitki çayıdır.

Mate Çayı Nasıl Yapılır?

Tercihen porselen demlikte isteğinize göre 1 yada 2 çorba kaşığı mate bitkisi koyulur. 5 dakika kadar demledikten sonra 5 dakika dinlenmeye bırakılarak normal çay gibi tüketilebilir. İsterseniz tek başına mate çayını isterseniz yeşil çay ile mate çayını demleyerek tüketebilirsiniz. Günde 3 fincan tüketilmesi önerilen mate çayı ile ayda 5 kiloya kadar kilo verilebilir.

Özellikle yaza yaklaşılan aylarda herkesi bir kilo verme telaşı sarar. Hızlı ve etkili kilo verme yöntemleri arayan kadınlar çeşitli yollara başvururlar. Bölgesel zayıflama operasyonları, estetik ameliyatlar, diyet listeleri gibi çözümler ile zayıflama yolları arayan kadınlar, bitki çaylarını da bu yöntemlere destekleyici bir seçenek olarak kullanıyor. Mate çayı ile birlikte yeşil çay, funda yaprağı, biberiye ve kekik gibi bitkiler de tüketiliyor. Doğal yöntemler ile toksin atılımını sağlamak için bitki çayları oldukça etkili. Fakat çabuk zayıflamak için bitki çaylarını tüketirken aşırıya kaçmamalısınız. Yavaş ve sağlıklı kilo vermek her zaman daha etkili ve daha kalıcıdır, unutmayın.

Uzmanlara göre kimyasal ilaçlar, dışardan alınan vitaminlerle sağlıklı bir vücuda sahip olmaktansa doğal yollar çok daha sağlıklıdır. Sadece kilo vermek için değil vücudun gerek duyduğu vitamin ve antıoksidanlar için bitki çayları oldukça önemli bir alternatif oluşturuyor. Bitki yaprakları ve bitki özleri dengeli kullanıldığı takdirde kolestrolü dengelemede, kalp sağlığını sağlamada ve daha bir çok hastalıktan korunma amacıyla kullanılıyor.

Mate Çayı Nasıl Kullanılır?

mate çayı zayiflatırmı

mate çayı zayiflatırmı

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta bitki çaylarının günde 2 3 bardaktan çok tüketilmemesi gerektiği. Daha fazla tüketildiği takdirde vücudunuzu gereğinden fazla yormuş olabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise bitki çaylarını kaynatmak. Herkes bitki çayı dendiğinde kaynatılması gerektiğini düşünse de aslında bu uygulama çok yanlış bir uygulama. Bu nedenle bitki çayı yaparken önce suyu kaynatmalı ve sonrasında bitkiyi suyun içine atarak demlenmesini beklemelisiniz.

Mate Çayı ile Zayıflayanlar Var Mı?

Dünyada en etkili ve kalıcı bitkisel zayıflama yollarından bir tanesi olarak mate çayıyla zayıflama yöntemi gösterilmektedir. Mate çayı antioksidanlar bakımından zengindir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu nedenle mate çayı içenler, diyetlerde ortaya çıkan bitkinlik ve halsizlik sorunlarıyla pek karşılaşmazlar. Mate çayının sindirimi yavaşlatması ve metabolizmayı hızlandırması çift yönlü bir etki oluşturmaktadır. Mate çayıyla kilo verenler bu zayıflama etkisinin uzun  süre devam ettiğini ifade ediyorlar.

Mate Çayı Nasıl Kullanılır?

Mate çayı bitkisel zayıflama yolu ile bir ayda yaklaşık 1-1.5 kilo zayıflamak mümkündür. Bu bitkisel çay ile zayıflaam yöntemi bir diyet programı değildir. Ancak egzersiz ile desteklenirse özellikle kalça, basen ve göbek bölgesindeki yağları daha kolay yoldan eritmek mümkün olabilmektedir.

Mate Çayının Zararları

Mate çayı kafein içerir ve vücudumuz bu kafeini tölare ettiği sürece metabolizmayı hızlandırarak termojenik yağ yakıcı etki oluşturur. Ancak mate çayının aşırı ve gereksiz kullanımı vücutta bir takım yan etkilere neden olabilmektedir. Mate çayının yan etkileri ve olası zararları arasında başlıcaları: uykusuzluk, iştahsızlık, ashabiyet, kalp çarpıntısı, mide bulantısı sayılabilir. Mate çayı ile zayıflamak için diğer bir dikkat edilmesi gereken husus ise efedra (efedrin) içeren zayıflama hapları ile mate çayının bir arada kesinlikle tüketilmesinin tehlikeli olduğudur. Bu durumda kalp krizine bile neden olabilir. Zaten efedrin içeren zayıflama hapları başlı başına sağlık için önemli riskler barındırmaktadır. Ayrıca astım hastalarının da mate çayı ile zayıflama kürüne girmeden evvel doktorlarından izin almaları gerekmektedir. Mate çayı aslında gerek yeşil çay gerekse kahveden çok daha zararsız bir içecektir. Ancak konu sağlık olunca dikkatli olmakta fayda vardır. Mate çayı normal çay gibi zevk için tüketilmemesi gereken bir çaydır. Zayıflama amacına ulaştıktan sonra mate çayını içmeyi terk edin. Çünkü bazı bilimsel bulgular mate çayının sigara gibi uzun süreli bağımlılığa yol açabildiğini göstermektedir.