Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Maraton Koşusu Geçici Olarak Kalbe Zarar Verir Mi?

Kardiyovasküler sistemi güçlendiren şeylerden biri de spor ve egzersizdir. Uzun yol koşucularında ise kalp kasında meydana gelebilen gerginlik kalbe zarar verebiliyor.

Çeşitli yaşlardan maraton koşucuları 3 ay boyunca değerlendirilmiş ve kalp kasları incelenmiştir. Ağır egzersiz, fitness ve spor kalp dokusuna zarar veriyor ve iltihaplanmaya kapı açıyor. Kalıcı ve ciddi bir hasar değil bu. Geçici olmakla birlikte o süreçteki sağlığı da etkileyebilir. Kalp fonksiyonları değerlendirmek sporcuların görevi olmalı. MR, kan testleri ve diğer önlemlere başvurulmalıdır. Kalbin sol ve sağ yarısındaki vertiküllerde fonksiyon düşüşü gözlenebilir.

 

Akciğere ve diğer bölgelere kan pompalama görevinde sıkıntı yaşanabilir. Düşük kan akımı ve bir bölgede şişme de olası yan etkiler arasında. Yaş ve koşma süresi durumu etkilemiyor sadece ağır koşu yapmak yetiyor. Yavaş başlayıp kademeli olarak artırmak en sağlıklısı. Hiçbir sporda birden yüklenmemek gerek. Egzersiz sırasında ve sonrasında dayanıklılığı bu şekilde koruyabiliriz. Günde 30 dakikadan fazla koşu önerilmez. 45 yaş üzerindeki kişilere de maraton ve uzun koşular önerilmiyor.