Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mantarın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sebze veya bitki sınıfına koyulabilen mantarlar sağlık açısından zengin ve faydalı bir gıdadır. Vitamin ve mineral açısından zengindir.

Zehirli olanlar haricinde sofrada kullanılan mantarlar sayısız özelliğe sahiptir. Mantarlar sodyum, yağ, kolesterol ve kaloriyi doğal dengelerinde içerir ve vücut için bu değerler az da olsa gereklidir. Ayrıca antioksidanlar ve sitin ve beta-glukan gibi yararlı diyet liflerini içerir. Protein, şeker, lif, karbonhidrat içerir. Mantarlar riboflavin, folat, tiamin, pantotenik asit, niasin ve B vitamini bakımından zengindir. D vitamini takviyesi olarak bilinirler.

Hücre duvarlarının oluşumuna katkıda bulunur. İnsülin direnci ve kan kolesterol seviyesini geliştirir, obezite riskini düşürür ve bir bağışıklığı destekler. Kolin içerdiğinden uyku, kas hareketi, öğrenme ve bellek açısından ve sinir iletimi açısından faydalıdır. Yağ emilimini destekler iltihaplanmayı önler. Obezite, kalp ve diyabet riskini azaltır. Saçları besler, kiloyu dengeler, ruh halini destekler. Selenyum içerir enfeksiyona ve kansere karşı korur. D vitamini ve folat içerir. Kolesterol seviyelerini dengeler. Tok kalmanızı sağlar diyet lifi boldur.