Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mamografi Sonrası Anksiyete İle Başa Çıkmak

Test sonuçlarını beklemek sonuç ne olursa olsun bu süreçte ruhsal sıkıntılar geçirmek birçok kadının sorunudur.

Mamografi yani meme taraması sonrası anksiyete denilen endişeli ve gergin olma durumu sıkça yaşanır. Negatif sonuç alan kadın hastalar için hayatın bir şekilde devam etmesi gerektiği bilinmeli. Doktoru yakınları en önemlisi de kendisi buna inanmalı ve destek bulmalıdır. Meme kanserine yakalanma korkusu kadınlarda endişe anksiyeteye yol açıyor kalıcı ruhsal hasarlar bırakıyor.

Kadınların %12 si hayatlarında meme kanseri yaşayabilecektir. Erkeklerde bu oran 1000 de 1 dir. Kötü haber durumunda mamografi sonucundan olumsuz sonuç alındığında sinirlilik ve kaygı durumlarını azaltmak için eşinizden destek alın ve psikoterapiden faydalanın.

Aksi halde anksiyete kalıcı olarak zarar verecektir. Pap smear testlerini belli yaştan itibaren düzenli olarak yaptırın. Mamografi ve smear testleri ile erken teşhis belirlenir ve hastalık erken tedaviyle önlenir. Göğüs eklemlerine biyopsi uygulaması da teşhisin bir parçasıdır. Lokal anestezili bir tür cerrahidir. Duygusal olarak tanı ve tedavi süreçlerine hazır olmanız sizin adınıza iyi olacaktır.