Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Magnezyum hangi yiyeceklerde var-Magnezyumun faydaları nelerdir?

Magnezyum hangi yiyeceklerde var-Magnezyumun faydaları nelerdir?

Magnezyum sağlıklı bir yaşam için oldukça gerekli bir mineral olup vücudun 300 den fazla biyokimyasal sürecinde rol oynamaktadır. Magnezyumun sağlığa olan çok yönlü faydaları arasında sinir hücrelerini güçlendirmesi, vücut ısısını düzenlemesi, vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasındaki rolü, vücut metabolizmasının enerji üretiminde rol oynaması, diş ve iskeletin sağlıklı gelişimindeki rolleri sayılabilir.

Sağlık uzmanları, dengeli ve düzenli beslenmede günlük vitamin ve mineral ihtiyacının karşılanması gereksinimine sıkça vurgu yapmaktadırlar. Bu bakımdan çinko, kalsiyum ve magnezyum sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için ihtiyaç duyulan en önemli 3 mineral olarak adlandırılmaktadır. Magnezyumun kalsiyumun vücuttaki emilimini sağlaması da önemini daha da artırmaktadır. Daha farklı bir deyişle kalsiyum eksikliğinin arkasında büyük ihtimalle magnezyum eksikliği de yatabilir.

Özellikle kadınların her yaşta magnezyumu  yeteri kadar besinler yoluyla temin etmeleri gerekmektedir. Kadınların kabusu olan osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına karşı magnezyumun büyük koruma sağladığı, ve hatta kadınlarda menopoz ve adet sonrası sendromu yenmede önemli rol oynadığı da bilinmektedir. Hamile kalmayı düşünen hanımların akılda tutması gereken bir nokta da, magnezyum bakımından zengin yiyeceklerle beslenmesi, erken doğum riskini önemli ölçüde azaltmasıdır.

Solunum yoları rahatsızlıkları olanların magnezyumun faydalarından istifade etmeleri gerekmektedir. Özellikle nefes darlığı ve alerjik astım gibi şikayetleri olan kişilerde magnezyum, nefes yollarını açmakta ve nefes darlığına doğal çözüm geliştirebilmektedir. Ayrıca tiroide doğal tedavi seçeneği olarak ta magnezyum kürleri önerilmektedir.  Magnezyum aynı zamanda b6 vitamini ile iyi kolesterolün sindirimini kolaylaştırıcı etki açığa çıkarmakta ve bu nedenle kas gelişiminde, kemik erimesi, uykusuzluk, kabızlık, kalp krizi, hipertansiyon, migren, böbrek taşı ve safra taşları gibi şikayetlerin bitkisel tedavisinde etkili olmaktadır.

Magnezyum hangi yiyeceklerde bulunur?

magnezyum bakımından zengin yiyecekler besinler

magnezyum bakımından zengin yiyecekler besinler

Magnezyum bakımından zengin besinler arasında özellikle badem, çeviz, fındık, fıstık gibi kabuklu meyveler ilk akla geelnlerdir. Ayrıca tam tahıllar, Buğday rüşeymi, balık eti, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler de magnezyum içeren besinler olarak akla gelenlerdir. Magnezyumun besinler yoluyla temin edilmesi zor olduğu için magnezyum eksikliği çeken kişilere doktorlar genelde magnezyum tabletleri ve gıda takviyeleri tavsiye etmektedir.

Magnezyumun sağlığa yararları nelerdir:

1. Magnezyum osteoporoz (kemik erimesi) hastalığını iyileştirir

Yapılan araştırmalarda kalsiyum takviyeli magnezyumun kemiklerin yoğunluğunu artırma özelliği bulunduğu açığa çıkarılmıştır. Magnezyum eksikliğinin aynı zamanda vücudun kalsiyum metabolizmasını da olumsuz yönde etkilemesi, kemiklerin ana yapı taşı olan kalsiyum eksikliğine ve doğal olarak kemiklerin zayıflamasına, kemik erimesine yol açtığı bilinmektedir. Bu nedenle magnezyumun vücudun ihtiyaçları doğrultusunda yeteri kadar alınması aynı zamanda kemik erimesine de kesin çözüm olabilir.
2. Magnezyum kalp hastalıklarını önler

Magnezyumun sağlık açısından yararları arasında en önemlilerinden bir tanesi de koroner kalp hastalıkları riskini azaltmasıdır. Günlük olarak yeteri miktarda magnezyum alan birisinin felç olma riski de azalmaktadır. Ayrıca magnezyum eksikliğinin kalpte ritm sorunlarına neden olabileceği de bilinmektedir. Bu nedenle aritmi şikayeti olan kalp hastalarının magnezyum desteği almalarında yarar bulunmaktadır.
3. Magnezyum hipertansiyona iyi gelir

Magnezyumun yüksek kan basıncını ayarlamada önemli rolü bulunmaktadır. Magnezyum hapları ve elbette magnezyumca zengin meyveler ve sebzelerin yüksek kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir. Bu yukarıda saydığımız meyve ve sebzelerin tansiyon düşürücü etkisi olan potasyum bakımından da zengin olduğunu da hatırlatalım.
4. Magnezyum şeker hastalığına doğal çözüm olur

Araştırmalar gösteriyor ki magnezyum eksikliği vücutta tip-2 diyabete davetiye çıkarmaktadır. Magnezyum özellikle karbonhidrat sindiriminde önemli bir takım roller oynamakta ve insülinin salgılanmasını düzenlemektedir. Bu yolla da kan şekeri seviyesinin ayarlanmasında etkili olur. Günlük magnezyum alınımının yetişkinlerde 100 mg artırılması neticesinde tip-2 diyabetin ortaya çıkma ihtimalinin de % 15 azaldığı yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.

5. Magnezyum  migren,  uykusuzluk ve depresyon tedavisinde işe yarar

Magnezyumun sayısız faydaları arasında migren, uykusuzluk ve depresyon gbi psikolojik rahatsızlıklar ile panik atak, stres, anksiyete, ashabiyet halleri gibi psikiyatrik bir takım rahatsızlıkları da iyileştirebilmektedir. Magnezyum saplementleri bu rahatsızlıkları hafifletebilmekte ve hatta iyileştirebilmekte olduğu kadar tekrar ortaya çıkmasını da engellemektedir.