Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Mabet Ağacı (Ginkgo) Faydaları Ve Özellikleri

Dünyada yer alan en eski ağaçlardan biridir. Tohumları binlerce yıldır sağlık şifa alanında kullanılır.

Geleneksel Çin tıbbında yeri büyüktür. Pişmiş tohumları yararlıdır. Yaprağının ekstresi astım, bronşit, yorgunluk, kulak çınlaması, Alzheimer hastalığı, demans, bacak ağrısı, damar tıkanıklığı, cinsel işlev bozukluğu, multipl skleroz, bellek sorunları ve diğer problemlerde etkili olduğu bilinir. Yaprakları kullanılarak tablet, kapsül ve çayları üretilir.

Ginkgo ekstreleri ciltte direkt kullanılabilir. Bunama, hafıza bozukluğu, topallama ve kulak çınlaması üzerine faydaları özellikle belirtilir. Bilişsel gerilemeyi yavaşlatarak erken bunamayı geciktirir. Kan basıncı ve hipertansiyon konularında etkileri tam olarak kanıtlanmamıştır. Hafıza geliştirmede umut verici gelişmelere neden olmuştur.

Multipl skleroz , aralıklı topallama , bilişsel gerileme , antidepresanlara bağlı cinsel işlev bozukluğu , insülin direnci ve depresyon ile kısa süreli hafıza kaybı üzerine çalışmalar sürmektedir.

Yan etkileri, baş ağrısı, bulantı, ishal, baş dönmesi, mide bağırsak sorunları, alerjik deri sorunları, kanama sorunları, diş işlemlerinde de yan etkileri bildirilmiştir. Taze tohumu tüketimi danışmadan alınırsa nöbet geçirmeye hatta ölüme bile sebep olabilir. Tümör ve kanser gelişimi riski de vardır. Bu nedenle kullanmadan önce dozu ve kullanış biçimi de dahil olmak üzere doktorunuza danışın.