Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Lif İçeren Şifa Deposu Besinler

Güne tahıllarla başlayın, çünkü en çok lif içeren besinlerden biri tahıllardır ve tok tutar.

Kolesterolü düşürür, kabızlığı önler, sindirim sorunlarını önler. Tam tahıllar lif deposudur. Porsiyon başına 3 gramdan fazla tahıllı gıdalar, ekmek ve yulaf ezmesi yenebilir. Meyveli olanları da abartıya kaçmadan tüketilebilir. Taze meyvelerin hemen hepsinde lif bulunur. Günlük taze meyve tüketin. Armut, böğürtlen, muz, yaban mersini, üzüm ve elma iyi seçimlerdendir.

Lif oranları yüksektir ve günde bir iki adet ya da bir fincan ölçüyü kaçırmadan tüketin. Yüksek lifli gıdalardan biri de sebzelerdir. Enginar , bezelye , ıspanak , mısır , brokoli ve patates bu sebzelere örnektir. Lif alımını artırmak için sandviç, omlet, makarna, çorba, pizza, salata gibi yiyeceklerde de sebze kullanın.

Pancar, enginar, kereviz gibi değişik sebzeleri her yerde kullanabilirsiniz. Kuru meyveler de iyi lif kaynaklarıdır. Bağırsağı düzenler, sindirime kabızlığa iyi gelir. İncir, hurma, üzüm ve kayısı favorilerdir. Yağ oranı düşük lif oranı yüksek olan fasulyeyi her şekilde tüketin. Çorbalar, yemekler , salata , güveç , yumurta , pirinç ve makarna yemekleri ile bunları kullanın.

Bezelye ve diğer baklagilleri de tercih etmelisiniz. Lif ve protein içeren mercimek, bezelye, nohut şişkinlik ve gazı keser. Fındık, ayçekirdeği, badem iyi lif kaynaklarıdır ve tok tutar. Esmer kepekli tam tahıllılar grubunu sofranızdan eksik etmeyin. Keten tohumunu hemen her yiyecek ve içeceğe katabilirsiniz iyi bir lif kaynağıdır.