Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Lenf Ödemine Yardımcı Doğal Çözümler

Lenf ödem olarak bilinen fil hastalığı, lenf bezlerini çevreleyen vücudun interstisyel dokularında sıvı birikmesi sonucu oluşur.

Lenfatik sistem lenf damarları yoluyla aşırı lenfatik sıvıyı süzmek ister ve yapamadığında lenflerde ödem olur. Tedavi edilmezse enfeksiyon kapar yaralar iyileşemez ve ciddi komplikasyonlar olur. Çoğu durumda yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçlarla iyileşme sağlanır. Primer lenf ödem doğum sırasında yaşanan sıvı birikimidir. Sekonder lenf ödem ameliyat sırasında oluşur. Lenf nodları çıkarılmıştır; radyasyon tedavileri , enfeksiyon , kanser, veya skar dokusu sorunlarında oluşur.

Tedavi edilmezse şişme vücudu sarabilir. Kol ve bacaklar çok şişer ve bakteri birikmesi yaşanabilir. Bu bölgeden kan basıncını düşürme ya da aşılama yapılmamalıdır. Egzersiz, lenfatik masaj, sıkıştırıcı giysilerle çaresi bulunabilir. Düzenli olarak vücut detoksu uygulanabilir, aşırı kilo verilebilir, kanserli hastalara özel diyetler uygulanabilir, sağlıklı beslenilebilir. Aç karnına günde üç kez 250 mg bromelayin tüketilebilir. Emu yağı kapsül halinde alınabilir. At kestanesi iltihabı ve şişliği azaltır. Keten tohumu, balık yağı, zencefil çayı, üzüm çekirdeği, kalsiyum, magnezyum bağışıklığı güçlendirir.