Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Laym Hastalığı Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi

Laym Hastalığı, kene ısırması sonucu bir bakteri bulaşması ile sonuçlanan enfeksiyon kapma durumudur.

Geyik ve fareleri ısıran bu keneler insanları da ısırır. Bu hayvanlardan da bize bu enfeksiyon bulaşabilir. Tüm kene ısırmalarında enfekte oluruz.

Erken evre belirtileri şunlardır. Virüs bulaşmış bir kene tarafından ısırılınca bir ila dört hafta içinde belirtiler ortaya çıkar.

Isırılan yerde kızarma, döküntü, şişme gibi belirtiler göze çarpar. %70-80 oranında görsel belirtiler ortaya çıkar.

Yorgunluk, ateş, titreme, baş ağrısı, şişmiş lenf bezleri, eklem ağrısı, kas ağrısı ve grip görülebilir. Hastalık ilk aşamada tespit edilmelidir.

Enfeksiyon hızla yayılır. Erkenden tedavi edilmezse eklemler, kalp ve sinir sistemi harap olur. Dört ay sonra tüm sistemler çökebilir ölüme kadar gidebilir.

Daha fazla bölgeye bu harabiyet yayılır. Döküntüler, kol ve bacaklarda güçsüzlük aralıklarla gözlenir.

Yüz ve kas felci, baş ağrısı, zayıf veya hızlı kalp atışı, yüz kaslarının hareket kontrolü kaybı bu aşamalarda gözlenir.

Tedavide geç kalındıysa ciddi dönem başlamış demektir. Eklem iltihabı, dizlerde tipik olarak görülür ve kronik hale gelebilir. Sinir sistemi periferik sinir sistemi hastalığı görülebilir.

Kalp sorunları baş göstermeye başlar. Kalp kasında düzensizlikler ve iltihaplanma diğer belirtileridir. Hayvanlardan ve böceklerden uzak durmak iyi korunmak gerekir.

Herkesin bildiği gibi kene tek başına çıkarılmamalı tıbbi müdahale için sağlık personeline başvurulmalıdır.

Antibiyotik ile bu enfeksiyon hastalığı tedavi edilebilir. Doksisiklin, amoksisilin ve sefuroksim erken evrede çoğu zaman tercih edilen ilaç yöntemleridir.

Daha sonraki aşamalarda seftriakson gibi uzun vadeli, intravenöz antibiyotikler önerilir.

Bahar ve yaz aylarında çimenlik açık alanlardan uzak durun. Böcek kovucuları vücudunuza uygulayın.