Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Laktoz İntoleransınız Var Mı? Süt Ürünleri Tüketmeli Misiniz?

Öncelikle süt ürünlerine alerjiniz var mı, laktoz hassasiyetiniz nedir öğrenmek gerekir. Aşırıya kaçmadan süt ürünleri tüketilebilir mi?

İşin anahtar sırlarını bilmek önemli. Beslenme günlüğü tutarak işe başlayın, neler yiyip içiyorsunuz buradan bakarsınız. Rahatsızlandığınızda anında yemek günlüğünüze bakıp neleri tükettiğinizi görür ve ona göre ayarlarsınız. Laktozsuz süt ve süt ürünleri de artık marketlerde satılıyor, etiketine bakarak satın alın. Yine aynı oranda kalsiyum içerirler. Laktoz hassasiyeti olanlara göre üretilen yiyecekler ve yemek tarifi kitapları alın.

 

Süt ürünleri dışında dondurulmuş gıdalar, kuru gıdalar, fırınlanmış ve paketli hazır besinler de size göre olmayabilir. Katı, kurutulmuş süt veya lorlu gıdaları da almayın. Ya da belirtileri önlemek adına laktaz takviyesi ile birlikte tüketin. Sütten vazgeçemiyorsanız tüketim miktarını azaltın. Sert ve olgun peynirler, parmesan ve çedar gibi daha az laktoz içerir. Aktif bakteri kültürlü yoğurtları tüketin. Sebzeye ağırlık verin.