Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kuruyan Dudaklara Doğal Çareler

Dudaklarımız neden kurur ve sert-kötü görünür? Dudakları yalamak onları kurutan ilk etkendir.

İnsan tükürüğü cilt kuruluğunu teşvik eder. Amilaz ve maltaz kuru havaya maruz bırakır hassas dudak cildinde sindirim enzimleri bulunur ve bu etkileşimde dudaklarımız çatlayarak kurur. Dudaklarda yağ bezleri yoktur yani yağ eksikliğinden kuruma olmaz. Gerçekte, dudaklar ektopik sebase bezleri olarak bilinen yağ bezinin özel bir türüne sahiptir. Sağlıklı ve güzel bir cilt için dudak kurumasına karşı 5 doğal çözüm hangileridir?

Hindistancevizi yağı. Tropik bölgelerde yaşayan insanlar bu doğal ürünlerin şifalarından faydalanıyor. Bu da sağlıklı gıdalardan biri. Kurumuş dudaklara çok iyi geliyor, yumuşatıyor. Cilt sağlığı için özel bir maddeye sahip. Cilt kolayca emebiliyor yumuşatıcı ve nemlendirici özelliğe sahip. E vitamini ve antioksidan içeriyor ve cildi dış etkenlerden koruyor.

Salatalık dilimleri. Cilt güzelliğinde sık kullanılan işe yarar maddelerden biridir. Göz üstlerine salatalık dilimleri yerleştirilir. Göz altı şişmelerine karşı bire birdir. Kuru dudaklar için de oldukça şifalıdır.

Mango yağı. Mango ağacından elde edilen bu tropikal meyvenin yağ özledi kuru ve çatlak dudaklar için bire birdir. Yağ asitleri yumuşatıcı sertlik giderici özelliktedir. Nem ve yumuşaklık verir.

Aloe jeli. Aloe vera kabızlık giderir, yanıkları tedavi eder ağrıları azaltır. Ayrıca anoleik ve stearik asitler su molekülleri ve hidrofilik özelliklere sahiptir. Kuru ve çatlak dudakları nemlendirir.

 

Kendi sebum maddemiz. Sebum cildi yatıştırır ve güzelleştirir doğal nemlendirici içeren yağa sahiptir. sebum, nemi cilde hapseder. Bu yağı kuru yerlerde hafifçe ovarak uygulayın.