Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kuru Öksürüğün Nedenleri, Ev Bakımı Ve Tedavisi

Bir öksürüğün tedavisi için önce türünü bilmek gerekir. Kuru öksürük tehlikelidir. Balgam ya hiç yoktur ya da çok azdır.

Burun ve boğazı etkileyen viral enfeksiyon kaynaklıdır. Boğaza bir şey yapışmış hissi verir gıcık tutar. Gırtlark şişmesi veya enfeksiyonu olarak bilinen larenjitte kuru öksürük görülebilir. Hırıltı gibi duyulur nefeste ve boğazda ağrı ve zorlanma görülür. Tahriş eden neden bulunup yok edilmelidir. Toz ve duman gibi alerjenler yani alerji ve astım da tetikleyebilir.

Koah ise bir akciğer hastalığıdır. Nadir durumlarda kalp yetmezliğine işarettir. Doktor size sorunlarınızı soracaktır ve doğru tanılama çok önemlidir. Göğüs dinlenecek enfeksiyon ve tıkanıklık varsa bulunacaktır. Bazı ev ilaçları ile belirtiler azaltılabilir. Hava ve solunum yollarına sıcak hava buhar verilmesi yaralı tahriş olan bölgeyi rahatlatır.

İlaçlar boğazı yatıştırır öksürük şurupları da etkili olabilir. Antibiyotik ve antihistaminik reçete edilebilir. Bronşları açıcı sprey ve farklı ilaçlar verilebilir. Tedavi edilmeyen öksürük ciddi sorunlara yol açabilir. Bir haftadan uzun sürerse doktora gidilmelidir. Bayılma, kalp çarpıntısı, idrar kaçırma, kusma gibi sorunlarda durum ciddidir. Mentollü alkolsüz ilaçlar oldukça etkilidir.