Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kuru Ciltler için Maskeler ve Cilt Nemlendirici Bitkisel Maske Yapımı

cilt nemlendirici bitkisel çözümler

cilt nemlendirici bitkisel çözümler

Kuru cilde sahip kişiler, cilt ihtiyacı olan nemi karşılayamadığında; çatlama, pul pul dökülme ve gerilmeden kaynaklanan rahatsızlık hissi gibi sorunlarla karşılaşabilirler. Özellikle yıkandıktan sonra cilt gerilir ve kızarabilir. Ayrıca nem oranı düşük olduğu için kuru ciltli kişilerde erken yaşlanma belirtileri görülebilir. Bu büyük bir sorun ya da bir hastalık değildir ama oldukça rahatsız edici sorunlara neden olabilir. Kuru cilde sahip kişilerin yapması gereken cildi sürekli nemli tutmak ve daha çok kurumasını önlemektir. Cilt kendi nemlendiricisi olan sebumu üretmekte zorlanıyorsa dışarıdan takviyelerle cildin nemini koruması sağlanmalıdır. Bunun için pek çok kozmetik malzemesi bulunsa da en doğal ve en sağlıklı yol bitkisel çözümlerdir. Kozmetik ürünler cildi daha çok yıpratarak ilerde daha kötü sonuçlarla karşılaşılmasına neden olabilir. Bu nedenle kuru cildi nemlendirmek için bitkisel yöntemleri tercih etmek daha iyi olacaktır.

Kuru Ciltler için Doğal Çözümler

1. Cildinizi Bitkisel Yağlar ile Temizleyin

Cildiniz çok kuruysa cildinizi temizlerken kozmetik ürünler yerine bitkisel yağları kullanmayı deneyin.

İhtiyacınız olanlar:

1. 1 adet temizleme bezi

2. El havlusu

3. Sıcak su

4. Badem yağı, zeytinyağı, portakal, lavanta ya da ıtır karışımı

Öncelikle yüzünüzü temizleme bezi ile iyice temizleyin. Ardından aynı oranlarda badem yağı, zeytinyağı, portakal yağı ve lavanta yağını karıştırın. Dilerseniz ıtır yağı da ekleyebilirsiniz. Ellerinizi bu karışıma batırdıktan sonra iyice ovalayın ve yağlı parmaklarınızla dairesel hareketler ile yüzünüze uygulayın. Bu işleme 2 dakika boyunca devam edin. Sıcak su içine el havlusunu batırın ve sıcak haliyle yüzünüze yerleştirin. Buharı yüzünüzde hissedeceksiniz. Havlu ılık hale gelene kadar yüzünüzde bekletin. Havlu işlemini 2 kez uygulayın. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayabilirsiniz. Eğer cildinizin gerildiğini hissederseniz cildinize nemlendirici uygulayabilirsiniz.

2. Süzme Yoğurt-Papaya karışımı ile doğal cilt nemlendirici

Yoğurtta bulunan laktik asit cildi çok iyi besleyen bir doğal besleyicidir. Ölü cilt hücrelerini temizlemek için ise en bilinen bitkisel çözüm papayadır. Papayada bulunan enzimler ile yoğurttaki laktik asit birleştiğinde kuru ciltler için nem deposu olan bitkisel bir karışım elde edilebilir. Bu karışım ile cilt fırçalandığında pul pul dökülmelerin önüne geçilebilir.

İhtiyacınız olanlar:

Yarım fincan yoğurt

3 yemek kaşığı ezilmiş papaya

Papaya ve Yoğurt Maskesi Yapılışı: Yarım fincan yoğurt ile 3 yemek kaşığı ezilmiş papayayı karıştırın. Özellikle yüz, boyun ya da eller üzerine uygulayabilirsiniz. 20 dakika bekledikten sonra su ile yıkayabilirsiniz.

3. Cilt nemlendirici Zeytinyağı ve Şeker Maskesi

Zeytinyağı, kuru cilde sahip insanlar için çok iyi antioksidandır. Cilt için gerekli tüm temel besin maddelerine sahip olan zeytinyağı ciltte mucizeler yaratabilir.

İhtiyacınız olanlar:

1 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı şeker

1 çay kaşığı bal

Zeytin yağı, bal ve şekeri karıştırın. Cildinizde pul pul dökülen bölgelere uygulayın. Uygulama sırasında parmaklarınızla cildinize masaj yapın. 20 dakika ya da 30 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayabilirsiniz.

4. Vücudu nemlendirmek için kabak ve tarçın maskesi

Eğer kuru cilt tedavisi için tüm vücudunuza uygulayabileceğiniz bir çözüm istiyorsanız kabak ve tarçın ile yapılan bu maskeyi kullanabilirsiniz. Kabak içerisindeki C vitamini ile sağlıklı bir cilt yaratırken aynı zamanda antioksidanlar etkisi gösterir. Ayrıca barındırdığı çinko ve A vitamini ile cildi besler. Ciltteki ölü hücrelerin temizlenmesine yardımcı olur.

İhtiyacınız olanlar:

Yarım fincan kabak püresi

Yarım fincan hindistan cevizi sütü

Yarım çay kaşığı tarçın

Bir kasede kabak püresi, hindistan cevizi sütü ve tarçın tozunu karıştırın. Nazikçe masaj yaparak cildinize uygulayın.Yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. Arından ılık su ile banyo yapın. Hindistan cevizi sütü çok iyi bir doğal bir nemlendirici olduğu için genellikle banyodan sonra vücudunuzu nemlendirmenize gerek kalmaz. Tarçın ise oldukça uyarıcı olduğunu maddeler içerdiği için antibakteriyel bir etki yaratacaktır.

5. Kuru Ciltler için en iyi nemlendirici: Gliserin ve Gülsuyu

Gliserin gün boyunca kuru ciltleri nemli tutmak için en iyi bitkisel çözümdür. Gliserin cilde uygulandığında; yoğunluğuyla cilde ihtiyacı olan nemi verirken aynı zamanda deri üzerinde oluşturduğu tabaka sayesinden nemli havayı içeri hapseder. Gliserin genelde yoğun, sıcak ve yapışkan bir etki yaratması nedeniyle kullanılmak istenmez. Fakat gliserin ve gül suyunu karıştırdığınızda bu olumsuz özelliklerden kurtulabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar:

Çeyrek oranda gliserin

3⁄4 oranda gülsuyu

Gliserin ve gül suyunu oranlayarak bir şişede karıştırın. Şişenin hepsini kullanmayacağınız için daha sonra kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Herkullanımdan önce şişeyi iyice çalkalayın. Bu karışımı avuç içiniz az miktarda dökerek cildinize uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra banyo yapmamanız önerilir. Aksine her banyodan sonra bu karışımı kullanarak cildinizin nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu uygulama ile bütün gün tazelenmiş hissedebilirsiniz.

6. Hindistan cevizi yağı ile cildinizi nemlendirin.

Hindistan cevizi yağı uzun sadece cildi nemli tutar ve vücut masajları için kullanılan en iyi yağlardan biridir. Modern çalışmalarda Hindistan cevizi yağının anti-aging özelliğini kanıtlamaktadır. Hindistan cevizi yağı sadece cildi nemlendirmekle kalmaz, cilt kırışıklıklarını gidermek için de kullanılır. Hindistan cevizi yağı ile başka bir bitkiyi ya da maddeyi karıştırmaya gerek yoktur. Sadece saf Hindistan cevizi yağını kullanarak kuru cildinizi nemlendirebilirsiniz. Uygulama sırasında masaj yapar gibi dairesel hareketler yapmanız yeterli olacaktır.

Nasıl uygulanır?

Cildinize hindistan cevizi yağı sürün ve dairesel hareketlerle hafifçe masaj yapın. Yaği cilt tarafından emilene kadar yaklaşık 10-20 dakika masaj yapmaya devam edin. Yağı cilt üzerinde 30 ila 60 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Hindistan cevizi yağını banyo esnasında da uygulayabilirsiniz. Banyoda ıslak cilde Hindistan cevizi yağı sürün ve dairesel hareketler ile masaj yapın. Yağ uyguladıktan sonra su ile tekrar kendinizi durulayın. Yağ uygulamasından sonra sabun ya da duş jeli gibi ürünler kullanmayın. Bu uygulamayı her banyoda yapabilirsiniz.

7. Kuru Ciltlere doğal çözüm: süt ve yulaf tedavisi

Süt eski zamanlarda kraliyet ailelerinde kadınlar tarafından kullanılan bir bitkisel çözümdür. Süt banyoları olarak bilinen bu uygulamalar zenginlik göstergesinden çok aslında cildin yumuşaklığını ve nemini korumak için yapılırmış. Tabi günümüzde süt banyosu yapmak oldukça pahalı bir uygulama olabilir. Fakat az miktarlarda sütü yine de kuru ciltleri nemlendirmek için kullanabiliriz. Banyo yapmak yerine sütle cildinizi silebilir ve nemlendirebilirsiniz. Yulaf da içeriğindeki maddeler ile cilt dostu bitkisel bir çözümdür. Sadece süt uygulamasına çok para harcamak yerine süt ve yulafı birleştirerek aynı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar:

Yarım bardak süt

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

Papatya çayı ( macun haline getirmek için kullanılır. İsterseniz su da kullanabilirsiniz.) Zeytin yağı, ayçiçek yağı, Pirinç Kepeği Yağı, tatlı badem yağı arasından seçeceğiniz her hangi bir yağ (birkaç damla)

Süte bir pamuk batırın ve pamukla cildinizi silin. Kullandığınız papatya çayı ya da su ile yulaf ezmesini karıştırın. Hamur haline getirene dek yoğurun. Cildinizi ıslattıktan sonra macunu dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayın. 20 ila 30 dakika bekledikten sonra cildinizi su ile yıkayabilirsiniz. Uygulamanın ardından zeytin yağı, ayçiçek yağı, Ricebran yağı ya da tatlı badem yağı arasından dilediğinizi cildinize nemlendirici olarak uygulayın.

Kuru ciltlerin pul pul dökülme, kaşıntı, gerilme ve çabuk tahriş olma gibi sorunlarından kurtulmak için evde kendi kendinize uygulayacağınız bitkisel çözümlerle olumlu sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bitkisel çözümler kozmetik çözümlerden çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Ayrıca kuru cildi nemlendirmek için der üzerine bitkisel çözümleri uygulamanın dışında su tüketimini de artırmayı unutmayı. Cildinizin kurumasının neden az su tüketiyor olmanız da olabilir. Günde en az 2 litre su içerek vücudunuzun ihtiyacı olan su tüketimini gerçekleştirebilirsiniz.