Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kuru Cilt Nedenleri Ve Çareleri

Cildimiz dış etkenlere karşı bizi savunan ilk kalkanımızdır. Güneş ve rüzgar gibi nedenlerle kaşıntılı ve kuru bir cildimiz olabilir.

Cildimizi uzun giysi ve kalkanlarla saklamak zorunda değiliz. Pürüzsüz bir cilt için nedenleri bilmek çare bulmayı kolaylaştırır.

Kış havaları. Sıcaklık düşer nem azalır. Kuru hava cildi susuz bırakır. Kaşıntı başlar nemsiz kalır. Evinizde nemlendirici aletleri kullanın. Soğuk havada dışarı çıkmadan atkı ve eldivenle cildinizi koruyun.

Buharlı sağanak. Sıcak ve buharlı bir duş almak size iyi gelse de cildi kurutuyor. Doğal yağları kurutuyor. Ilık bir duş alın ve kısa tutun.

Nem kıran sabunlar. Her sabun aynı değildir. Sert ve faydalı bir kalıp sabun doğal nem dengesini koruyabilir. Kokusuz sabun kullanın, kuru cilt tipine uygun sıvı veya katı sabun önerilir.

Fırçalamak. Cilde sert hareketlerle fırça ve temizlik uygulanmamalı. Sürtünme soyar ve kurutur. Yumuşak bir bez kullanın ve yavaş olun.

Duşta nemi kaybetmeyin. Duştan sonra havluyla vücudunuzu tam olarak kurulamayın biraz da nemli bırakın.

Yaşlanma. Hormon düzeyleri yaşla beraber değişir ve kuruluk görülür. Anti aging özellikteki losyonları gün içinde kullanın.

Tahriş ediciler. Kazak, parfüm vb cildi kurutan etkenleri bırakın. Parfüm ve boya içermeyen ürün etiketlerine bakıp alın.

 

Sağlığınız. Cilt hastalıkları da ciddi durumlardır başka bir sorunun işareti olabilir. Önce altta yatan sorunu çözmeliyiz.