Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kurşun Zehirlenmesi Nasıl Olur, Belirtileri Ve Tedavisi

Gıdalardaki ve temas ettiğimiz diğer şeylerdeki su, toz ve boya kimyasal zehirlenmeye hatta kansere yol açıyor.

Solunum ve yutma yoluyla bu maddeler vücuda giriyor. Kurşun ise hemen her organa zarar verebiliyor. Çocuklarda büyüme ve gelişme sorunları yaşanır. Davranış ve işitme bozuklukları, büyümeyi yavaşlatır. Yetişkinlerde sinir sistemine etki eder, mide ve böbreklere zarar verir. Yüksek tansiyon ve diğer sorunlara sebep olur.

Özellikle küçük çocuklar için ciddi bir sağlık riskidir. Ev, iş ve günlük bakımda kurşuna maruz kalınca hızlı bir şekilde vücuda yayılır. Boya, hava, su, toprak, gıda ve diğer mamullerde kurşun olabilir. Çocuklar için kurşun bazlı boyalar ve toprakta oynamak risklidir. Eski ev ve binalarda sıkça kurşun malzemeler görülür.

Herkeste eşit riskte oluşabilse de çocuklar daha fazla risk altındadır. 1978’den önce inşa edilen binalarda yüksek oranda kurşun madde kullanılmıştır. Göçmen ve mülteciler bu durumda daha çok risk altında. Eski evlerde oturmamaya çalışın. Kurşun lehimli borulardan akan suları içmeyin mümkünse temas etmeyin.

Metal, seramik, vitray hobilerinden uzak durun. Tabak çanaklara dikkat edin. Endüstriyel kirlilikten uzak durun. Tedavide kurşun kaldırılır iyi beslenilir şelasyon tedavisi yapılır. Kurşunlu ortamlarda bulunmayın. Demir, vitamin ve mineralle beslenin. İlaç da gerekirse verilebilir.