Sağlıklı yaşam için sağlık bilgileri.


Kürek Kemiği Kırıkları Ve Ağrısı

Omuz ve kürek kemiğine isabet eden darbeler sonucu bu bölgede görülen kırıklar şiddetli ağrılara neden olacaktır.

Travmaya neden olan yaralanmalar sonucu kırık ağrıları dayanılmazdır. Önemli yükseklik ve hızda yaşanan çarpışmalar ve kazalar en büyük nedenleridir. Skapular kırıkları tüm omuz, sırt ve kürek kemiği üçgenini etkiler ve en sık görülen kırık vakalarının %5’ini oluşturur. Bu kırıkların belirtilerinin başında ağrı gelir. Şişlik ve cilt sıyrıkları diğer görülen belirtileridir.

Kürek kemiği kırıklarının %90’ı kaburga, akciğer, kafatası ve omurilik hasarını da içerir. Hemen tedav edilmesi gereken kırık vakalarıdır. İhmal edilirse kronik ağrı kalıcı sakatlıklara yol açabilir. Alçıya alma tedavisi ilk kullanılacak yöntemdir. Genelde 6 hafta içinde iyileşme görülür. Ciddi durumlarda açık cerrahi işlemi uygulanır.

Yaralanma sonrası acı, ağrı ve hareket kapasitesi azalmasına karşı uygulanır. Rehabilitasyon programı ile tedaviye devam edilir. Ameliyat sonrası da bu program sürmelidir. Fizik tedavi ile güçlendirme terapileri uygulanır. Kemik kas güçlendirme egzersizleri verilir. Tam iyileşme ardından alçı alınır ve program sonlandırılır. Hastanın durumuna göre alçı ve tedavi süreci uzayıp kısalabilir.